PAYLAŞ

Nisan ayı yaklaştıkça Game of Thrones haberleri beklenildiği gibi artmaya başladı. 12 Nisan’da 5. sezonu başlayacak Game of Thrones her sezonu 10 bölüm ile kapatıyor. Bu yüzden birçokları dizinin nerede kaldığını, karakterlerin isimlerinden son durumda başlarına ne geldiğine kadar bir sürü bilgiyi unutabiliyor. Bu yazımızda 4. sezonun bitimiyle birlikte dizideki karakterlerin son durumları hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz.

Dikkat ! 4.Sezona kadar izlemeyenler için yüksek derecede spoiler içerir !

Tyrion Lannister

Kral Joffrey Baratheon’u zehirlemekten haksız yere idama mahkum edilen Tyrion zindanda ölüm saatini beklerken abisi Jamie Lannister tarafından kurtarılır. Kaçışı sırasında babası Twyin Lannister’ı ve kadını Shae’i öldürür. Son olarak Tyrion’u özgür şehirlere giden bir gemide görüyoruz.

Tyrion Lannister
Tyrion Lannister

Tyrion’un başına gelenler her ne kadar üzücü gibi görünse de kendisi açısından olumlu olacağına inanıyorum. King’s Landing’de abisi,babası ve ablasının altında bir hareket alanı yoktu ve çok gölgede kalmıştı. Kaçışı ile birlikte yeni topraklarda yepyeni krallarla, kraliçelerle tanışabilir, kim bilir ?

 Cersei Lannister

4. Sezon Cersie için tam bir hayal kırıklığı oldu desek yeridir. Özlemle kavuşmayı beklediği Jamie’nin yaşadığı değişim, oğlunun kardeşi tarafından zehirlenerek öldürülmesi, babasının kardeşi tarafından öldürülmesi, taht üstünde kurmayı planladığı otoritenin önce babası sonra Tyrell ailesi tarafından tehdit edilmesi gibi gibi birçok olay Cersie için sıkıntılı bir dönem yarattı.

Cersei Lannister
Cersei Lannister

Daenerys Targaryen

Her sezon sevenleri tarafından Westeros’a yelken açması beklenen ancak bir türlü buna vakıf olamamış bayan. Lekesizlerden oluşan ordusuna kavuştuğundan beri teker teker şehirleri ele geçirip, köleleri serbest bırakarak batıya gidiyordu  ta ki Meereen şehrine kadar. Meereen’i aldıktan sonra Westeros hayallerini unutan khaleesi son bölümde ejderhalarını(Drogon hariç) zindanlara kilitlemişti. Bir an önce kim olduğunu hatırlamasını temenni ediyoruz, sen ejderhanın kanısın kızım ne öyle zeytin ağacı dikip şehir yönetmeler, yak geç !

Daenerys Targaryen
Daenerys Targaryen

[reklam]

 Arya Stark

Arya Stark 4. sezonu tazının yanında geçirdi. Tazının planı onu teyzesi Lysa Tully’e satmaktı ancak kanlı kapılara geldiklerinde Lysa’nın öldüğü haberini aldılar. Şimdi ne olacak derken Brienne of Tarth ve Podrick Payne ile karşılaşan ikilinin yolları burada ayrıldı. Brienne ile girdiği mücadelede ağır yaralanan tazıyı terk eden Arya, kuzeye giden bir gemi bulabilme umuduyla limana gitse de rotasını Bravos’a çevirmek zorunda kaldı.

Arya Stark
Arya Stark

Jon Snow

4.Sezonun en büyük olayı yabanılların duvara saldırısıydı. Jon Snow Kara Kulenin savunmasında Gece Nöbetçilerine önemli katkılarda bulundu ve liderlik özelliklerini gösterdi desek yanılmayız. Yine bu savaşta Ygritte’i kaybeden Jon, yabanıl tehlikesine son vermek için Mance Ryder’ın öldürülmesi gerektiğine karar verip çadırına gitti. Bu sırada hiç beklemediği bir şey oldu ve Stannis Baratheon Gece Nöbetçilerinin yardımına gelerek savaşı kazanmalarına yardım etti.

Jon Snow
Jon Snow

Sansa Stark

Sansa Stark için bu sezon büyük bir değişikliğin başlangıcı oldu diyebiliriz. İlk olarak Purple Wedding’de Joffrey’in ölmesi ile çıkan karışıklıktan istifade ederek King’s Landing’den kaçtı. Lannister esaretinden kurtulduğuna sevinirken kendini Petyr Baelish’in yeğeni Aleyna olarak Vadi’de buldu. Petyr’nin yanında, taht ve güç için oynanan oyunları daha iyi gören Sansa’nın saf kız modundan çıkmaya başladığını gördük. 5. Sezon’da Sansa-Petyr ikilisinin neler yapacağını göreceğiz.

Sansa Stark
Sansa Stark

Yeni sezon başlamadan önce karakterler hakkında kısa kısa bilgiler vermeye devam edeceğiz.

  • Servet

    Deanrys ‘in ejderhanın adı Dragon değil aslında Drago kocasının ismini vermişti.

  • myspor

    2. sezonun sonuna kadar izledim ve bıraktım.ne din,ne kardeş dinliyorlar,herkes biribirine menfaat kadar bağlı,işi bitince düşman

  • disqusbll

    valla ben hiç izlemedim ve başlamayı düşünüyorum. herkes tavsiye ediyor game of thronesu