PAYLAŞ

Hint filmi deyince birçoklarının aklına Aamir Khan ismi geliyor. Zira kendisi hint sinemasının dünyaya açılan kapısı durumunda. Bizde Tavsiye Lazım olarak bu kıymetli aktörün izlenmesi gereken filmlerini sıraladık. İyi okumalar !

1 – P.K. (2014)

Aamir Khan, filmlerinde insanlara vermek istediği mesajları o kadar iyi bir kurguyla bize sunuyor ki çoğumuzun uzun olduğu gerekçesiyle olumsuz baktığı 3 saatlik filmler bize gayet güzel ve zevkli geliyor.

P.K. filminde bu mesaj insanların dine bakış açısındaki yanlışlıklar. Dini kendi çıkarları için kullananları, hurafeler ve batıl inançlar yüzünden asıl mesajı kaçıranları bazen komik, bazen de duygusal bir tonla eleştirmiş bir yapım. Bu eleştiriyi Hindistan gibi etnik, dini ve mezhebi (Hindu, Budist, Müslüman, Hıristiyan, Jainist, Sihist vb.) çeşitlilik bakımından dünyanın en kozmopolit ülkelerinden birinde yapması ise büyük bir cesaret örneği.

P.K.
P.K.

“İki tanrı var: biri bizi yaratan, diğeri ise bizim yarattığımız. Hangisine inanacağınızı siz seçin.”

2- 3 Idiots (2009)

Bu sefer ki mesaj eğitim sistemindeki yanlışlıklar. Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda okuyan 3 arkadaşın hikâyesini anlatan film mühendislik eğitimi alan öğrencilerin sistem tarafında nasıl yanlış şekillendirildiğini gözler önüne seriyor. Üniversite hocaları, anne-babalar ve öğrenciler… Filmde hepsine yapıcı eleştirilerde bulunulmuş.

Mühendislik okuyan öğrencilerin kesinlikle izlemesi gereken bir film.

3 Idiots
3 Idiots

“Hocam siz bize mühendis olmayı değil, nasıl iyi not alınacağını öğretiyorsunuz.”

3 – Taare Zameen Par(2007)

Muhteşem bir hayal gücü olmasına karşın okuma-yazmada ve günlük sıradan işlerinde sıkıntı çektiği için aptal, geri zekâlı, tembel gibi sıfatlara maruz kalan bir çocuğun yaşadıklarıyla başlıyor film. Derdini bir türlü çevresindeki insanlara anlatamayan Ishaan, babasının zoruyla “normal bir çocuk” haline getirilmek için yatılı okula gönderiliyor. Bu olaydan sonra Ishaan insanlara karşı güvenini kaybetmiş, içine kapanmış ve çok sevdiği resim yapmayı bırakmıştır. Bu küçük çocuğun hayatı, ona diğer insanlar gibi bakmayan ve “her çocuk özeldir” inancına sahip yeni resim hocasıyla birlikte değişecektir.

Bu film ile disleksi hastalığından benim gibi ilk kez haberdar olabilirsiniz. Ve unutmayın sizin çevrenizde de bu hastalığa sahip çocuklar olabilir.

Taare Zameen Par
Taare Zameen Par

“Hayatın amacını, mutlu olduğun yerde ara.”

 

4 – Mumbai Günlükleri(2010)

Mumbai’de 4 kişi ras gele bir araya gelerek tanışırlar. Bu dört kişi birbirinden çok farklı kültürel yapılarda ve mesleklerdeler. Dolayısıyla yaşantıları ve amaçları da farklı. Dörtlüden birinin kardeşinin el kamerasına aldığı kayıtlar ile şehir hakkında bilgiler ediniyorsunuz. Diğer filmlere göre biraz farklı olsa da, farklı bir şehir görmek açısından gayet iyi gelecektir.

Mumbai Günlükleri
Mumbai Günlükleri


5 – Lagaan(2001)

Hindistan’ın İngiltere himayesinde olduğu zamanı konu olan Lagaan, ufak bir köyde yaşanan olayları konu alıyor. İngiltere’nin koyduğu sert kurallar ve getirdiği vergilerle(Lagaan = Vergi) yaşayan halk, vergilerin ikiye katlanması ile olaylar başlar. Eğer Aamir Khan hayranı iseniz izlemenizde fayda var.

Lagaan
Lagaan

 

6 – Talaash(2012)

Başrolünde Aamir Khan’ın yer aldığı bir polis, ev hanımı ve fahişenin aralarında geçen, polisiye ve gizemli bir film. Konu itibari ile ilginç ve değişik bir yapıdaki Talaash izlenmesi gereken Aamir Khan Filmlerinden biridir.

Talaash
Talaash


7 – Dhoom 3(2013)

Babası ile birlikte kendi sirklerinde ilizyonistlik yapan ve genç yaşta usta bir ilizyonist olan Sahir, işlerin ters gitmesi nedeniyle intihar eden babasının intikamını almak için sihirbazlık yeteneklerini farklı bir şekilde kullanmaya çalışır. Olaylar da farklı şekilde gelişmeye başlar.

Dhoom 3
Dhoom 3

 

8 – Dil Chahta Hai(2001)

Birbirine çok bağlı 3 arkadaşın hikasinin anlatıldığı Dil chahta hai, aşka çok farklı bakan bu üç arkadaşın başına gelen karmaşık oyunu konu alıyor.

Dil chahta hai
Dil chahta hai

 

9 – Ghajini(2008)

İki tıp öğrencisi okuldaki bir proje için araştırma yapıp kendilerine bir vaka aramaktadırlar. Ve Sanjay Singhania‘nın dosyasını almaya karar verirler. Ancak hocaları bunu istemez. Çünkü Sanjay Singhania hafıza kaybı yaşamıştır ve her 15 dakikada bir hafızası sıfırlanmaktadır.

Ghajini
Ghajini

 

10 – Fanaa(2006)

Filmde kör olan genç bir kız ve tur rehberi bir gencin aralarındaki aşk konu alınmıştır. Kız gözleri için ameliyat olduğu sırada hayatını kaybetmiştir. (!) Devamını anlatarak spoiler vermek istemiyoruz. En iyisi izleyerek kendiniz görmelisiniz.

Fanaa
Fanaa

 

11 – The Rising: Ballad Of Mangal Pandey(2005)

Gerçek bir hikayeden derlenen The Rising: Ballad Of Mangal Pandey, 1857 hindistanını anlatmaktadır. Zamanında İngiltere himayesinde bulunan Hindistan’da, Mangal Pandey bir şirketin askeridir. Ancak oratalığı yayılan söylentiye şirket mühimmatların üretimi için domuz ve inek yağı kullanılmaktadır. Bu halk için kabul edilemez bir olaydır ve bir isyana yol açar.

Mangal Pandey
Mangal Pandey

 

12 – Rang De Basanti(2006)

Bir üniversitede araştırmacı olan Sue, kendi kültürüne çok bağlıdır ve bu konuda araştırmalar yapar. Dedesinin kaynaklarını da kullanır, araştırmasını geliştirir ve bir belgesel çekmek ister. Belgeselde de üniversiteden gençler oynatmak ister ancak gençlerin batı kültürü ile yozlaştığını görür.

Rang De Basanti
Rang De Basanti
 • sena erdoğan

  ben dhobi ghat ı izlemeye karar verdim açılmadan yorumlara göz attım ama gerçekten 10 tane yorum varsa sadece 2 yorum flimi beğendiğini söylemiş gerçekten bu beni çook üzdü ben Amir KHAN ın flimlerinin ger zaman güzel olduğuna inanıyorum acaba bu konuda bana katılıyormusunuz ???

  • Sıla Kınacı

   Kesinlikle Her çocuk Özeldir’i izlemelisiniz.Bir de PK var tabii.O da çok güzel.Ama Her Çocuk Özeldir’i izleyince benim hayatımda sürekli bi değişiklik oluyo.Sizde de olur mu bilemiyorum ama mutlaka ve mutlaka izleyin alt yazılı olarak.

   • Mekselina

    Altyazısız yok ki dublaj olarak yapsalar hint filmi yaaa

    • http://www.tavsiyelazim.com/ Ayhan Korkmaz

     Dublaj olarak eksiklik var gerçekten. Ancak alt yazı da olsa izleniyor 🙂

  • ness

   Tabii ki katılıyorum
   Aamir Khan ‘ın tam bir efsane olduğunu düşünüyorum…
   Gerçekten bir Aamir Khan fanıyım…
   Keşke Türkiye’ye gelse de onu görebilme imkanımız olsa…

 • Eylül

  Aamir Khan hayranıyım fazlasıyla her filmini izledim hakkındaki bi çok şeyi biliyorum en azından bize yansıyan tarafıyla. Aamir Khan dan asla bir kötü film çıkmaz asla kötü filme tepki olarak doğmuş diyebiliriz. Filmdeki klipleri bile fim bittikten sonra dinlerim çünkü ona dair herşeyi seviyorum. Yolu açık olsun türk hayranlarını çok sevdiğini de söyledi zaten bizde onu çok hemde çok fazla seviyoruz

 • Deniz

  eylüle katılıoyorum keşke türkiye yede gelse onu görebilme fırsatımız olsa onu çok seviyoruz filmlerini beğeniyorum

 • Pingback: Her Çocuk Özeldir - Tavsiye Lazim()

 • http://www.adlbelge.com Adl Isobelgesi

  Açıkçası Aamir Khan ismini ilk kez burada duydum. Ama filmlerini izleyince gerçekten ne kadar kaliteli olduğunu gördüm. Yalnız filmleri gerçekten süper kaliteliymiş..!