PAYLAŞ
Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden

Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden ya da orijinal adıyla Alice Through The Looking Glass 2016 ABD yapımı fantastik macera filmi. James Robin tarafından yönetilen,Linda Woolverton tarafından yazılan filmin hikayesi ise Alice kitaplarının yazarı Lewis Caroll’un aynı adlı kitabına dayanıyor.2010 yılında yayımlanan Alice in Wonderland’ın devamı olan filmin yapımcılığını yine Tim Burton üstlenirken başrolünde ise Helena Bonhem Carter, Anne Hathaway, Rhys Ifans, Johnny Depp, Mia Wasikowska ve Sacha Baron Cohen gibi yıldızlar yer alıyor. Alan Rickman,Timothy Spall, Michael Sheen ve Stephen Fry gibi oyuncular da karakterlere sesleriyle hayat veriyor. Walt Disney Pictures tarafından 27 Mayıs’ta yayımlanan film aynı zamanda geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Alan Rickman’in de rol aldığı son yapım.

Alice Kingsleigh (Mia Wasikowska) 3 yılını gemi ile babasını arayarak ve onun adımlarını izleyerek geçirmiştir. Sonunda Çin’den Londra’ya geri dönmeye karar verir. Alice Londra’da eski nişanlısı Hamish Ascot’un babasının şirketini ele geçirdiğini ve aile eviyle takas etmek üzere Alice’in babasının gemisini istediğini öğrenir. Bu konu üzerine annesiyle tartıştıktan sonra Alice kendini Absolem(Alan Rickman) olarak tanıtan bir kelebeği takip eder ve ayna sayesinde Underland(yeraltı)’a geri döner.

Alice, Underland’a döndüğünde onu Beyaz Kraliçe (Anne Hathaway), Beyaz Tavşan (Michael Sheen), Tweedles, Fındık Faresi Mallymkun (Barbara Windsor), Tazı Bayard (Timothy Spall) ve Sırıtan Kedi (Stephen Fry) karşılar. Ve ona Çılgın Şapkacı (Johnny Depp)’nın normalden daha çılgınca davrandığını söylerler çünkü Çılgın Şapkacı ailesinin hala hayatta olduğunu düşünmektedir. Bunun üzerine Alice onu ziyaret eder ve teselli etmeye çalışır, fakat Çılgın Şapkacı ailesinin Jabberwocky Saldırısı’ndan kurtulduğundan emindir.

Şapkacı’nın ailesini bulmanın onun gittikçe kötüleşen sağlığını düzeltecek tek şey olduğunu anlayan Alice, yolculuk yapmaya karar verir. Zamanda geriye gidecek ve Şapkacı’nın ailesini kurtaracaktır.Zaman Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra, Underland’daki tüm zamanları içeren ve zamanda seyahat edilebilen Chronosphere’i bulur.

Kendisine geçmişin değiştirilemeyeceği söylenmesine rağmen Alice Chronosphere’i çalıp zamanda geriye gider. Alice bütün gücüyle Jabberwocky Saldırısı’nın olduğu gün dönmeye çalışır ama yanlışlıkla Iracebeth’in Taç Giyme Töreni’nin olduğu güne gider.

Törende Şapkacı’nın daha genç hali Kırmızı Kraliçe (Helena Bonhem Carter)’yle tacı anormal olan kafasına oturmadığı için alay etmeye başlar. Iracebeth bu duruma çok bozulur ve babası tarafından tacı elinden alınıp daha genç olan kız kardeşi Mirana’ya (Beyaz Kraliçe) verilir. Bunun üzerine Şapkacı Kraliçe’yle dalga geçtiği için babası tarafından azarlanır ve babasını hayal kırıklığına uğrattığını düşünüp, oradan ayrılır.

Alice daha sonra Iracebeth ve Mirana’nın arasındaki sürtüşmeye yol açan bir olay olduğunu öğrenir ve tekrar zamanda geriye gider. Iracebeth’in kaderini değiştirmeye ve Şapkacı’nın ailesini Jabberwocky’den ölmeden kurtarmaya çalışacaktır. Artık genç bir kız olan Mirana annesinden bir tart çalıp yemiş ve kırıntılarını Iracebeth’in yatağının altında bırakmıştır.

Annesi olayı öğrendiğinde Mirana tartı yemediğini söyler. Bunun üzerine kardeşi Iracebeth haksız yere suçlanır ve oldukça üzülen Iracebeth hızla kaleden dışarı doğru koşar. Alice onun bir saate doğru koştuğunu ve bunun sonucunda Iracebeth’in başını ve karakterini bozduğunu görür. Alice saatin yerini değiştirmeyi dener ama geçmişi değiştirmede başarısız olur.

Alice sonra zayıflatılmış zamanla yüzleşir ve onu Chronosphere’i çaldığı için azarlar. Bunun üzerine endişe eden Alice gerçek dünyaya dönmek için yakınındaki aynaya doğru koşar ve burada kendini isteri hastalığı teşhisi konduğu için tutulduğu bir akıl hastanesinde bulur. Annesinin yardımıyla hastaneden kaçmayı başaran Alice Underland’a dönüp zamanda tekrar geriye gider. Jabberwocky Saldırısı’nın olduğu güne dönmey başaran Alice Şapkacı’nın ailesinin aslında hiç ölmediğini keşfeder. Bunca zamandır Iracebeth tarafından esir tutulmaktadırlar. Alice şimdiki zamana döner ama çok geç kalmıştır, Şapkacı neredeyse ölmek üzeredir.

Gözyaşları içinde şimdi artık ona inandığını söyler. Bunun üzerine Şapkacı uyanır ve normal haline geri döner. Alice, Şapkacı ve bütün Underland sakinleri Şapkacı’nın ailesinin tutulduğunu sandıkları Kırmızı Kraliçe’nin kalesine doğru yol alırlar. Şapkacı’nın ailesini bulmak isterken hepsi tuzağa düşer. Zamandan bilgi alan ve onların gelişine karşı hazırlıklı olan Iracebeth hepsini yakalar ve Chronosphere’i Alice’nin elinden alır. Iracebeth kızkardeşi Mirana’nın tart ile ilgili yalan söylediği güne geri döner.

Zaman Alice’i Iracebeth geçmişi değiştirip evreni yok etmeden durdurması gerektiği konusunda uyarır. Bunun üzerine Şapkacı ve Alice zamanda tekrar geri döner,Iracebeth ve geçmiş zamandaki kendisi birbirlerini görmüşlerdir ve Iracebeth Mirana’nın yalan söylemesini durdurmaya çalışır. Evren donmaya başlar. Chronosphere’i kullanarak Şapkacı ve Alice şimdiki zamana döner ve Chronosphere’i aldığı ilk yere geri koyar.

Chronosphere yerleştirildikten sonra evren normal haline döner ve Şapkacı sonunda ailesine kavuşur. Mirana tart konusunda yalan söylediği için Iracebeth’ten özür diler ve araları düzelir. En sonunda Alice arkadaşlarına veda eder ve gerçek dünyaya geri döner.