PAYLAŞ

AMD, Zen mimarili işlemcilerinin geçtiğimiz günlerde bizlere açıklaması ile birlikte işlemciler hakkında sızıntılar gelmeye başladı. AMD‘nin büyük bir adım olarak planladığı Zen mimarili işlemciler yapılan bir araştırmaya göre henüz test aşamasında ve yakında aramıza katılıyor. AMD‘nin CEO’su Lisa Su yaptığı açıklamada; “Zen mimarili işlemcilerin tamamlanmasına çok yakınız. İşlemcilerin bir kısmı test aşamasında. Kullanıcı memnuniyetini arttırmak için işlemcileri bir kaç ay daha erteleyeceğiz. Kullancılarımızın Bu durumu anlayışla karşılayacağını temenni ediyoruz.” Açıklamasında bulundu. Bu adımla birlikte AMD‘nin grafik tabanı Radeon, ilerleyen zamanlarda yeni nesil ekran kartlarını bizlere duyuracak. Bununla beraber AMD şirketi, NVIDIA ve Intel‘in geride bırakalacağını hedefliyor.

AMD Zen
AMD Zen

Zen Mimarili İşlemciler Ne Zaman Çıkacak?

AMD’nin CEO’su Lisa Su, yaptığı açıklamada; “Zen mimarisinin masaüstü modelleri 2016 yılının 4. çeyreğinde (Ekim ayı) kullanıcılarımıza sunulacak. Bununla beraber Zen tabanlı APU‘larımız 2017 yılında kullanıcılarımızın hizmetine girecek.” Açıklamasında bulundu.

AMD-2015-2016-x86-Zen-Roadmap-1024x575

Zen Mimarili İşlemcilerin Özellikleri Neler?

Bu konu hakkında doğru bilgi olmasada AMD, kısa bir açıklama yapıp işlemcilerin 14nm üretim teknolojine sahip olacağı belirtti. Yani bu işlemciler düşük güç tüketecek ve bizlere oldukça yüksek performans sağlayacak.

Zen Mimarili İşlemcilerin Fiyatı Ne Olacak?

AMD‘nin henüz resmi olarak açıklamasını yapmadığı fiyat konusunda henüz netleşmiş bir bilgi bulunmamakta. Bu konuyu yakından takip edip sizlere sunacağız.

 • Metin

  fiyatlarını çok merak ediyorum açıkcası konu hakkında bilgi içeren bir yazıyı bekliyorum sizden @tavsiyelazim

  • Recep Doğan

   Kesinlikle benimde merak ettiğim bir mesele Amd’nin yakın zamanda açıklaması yapması gerekli.

   • Kadir Turpçu

    Konu hakkında araştırlarımız sürüyor. AMD’nin yaptığı açıklamarı takip edip en faydalı olanlarını sizlere sunuyoruz.