PAYLAŞ
Apple Watch

Apple tarafında geçtğimiz hafta açıklanan takvim dahilinde yapılan Apple Bahar Etkinliğinde, Apple’ın merakla beklenen akıllı saati Apple Watch hakkında detaylar duyuruldu.

Apple Watch Özellikleri

Her akıllı saat gibi, ilk özellik olarak iPhone‘dan gelen bildirimler saat üzerinden görüp yanıtlama özelliğiyle geliyor. Telefonunuza gelen mesajlar, aramalar ve daha bir çok bildirim aynı anda saatinize gelecek ve görüntlemekle kalmayıp, aynı zamanda cevaplama imakanı sunacak. Ancak burada ayırt edilmesi gereken nokta, üzerindeki dahili hoparlör ve mikrofon ile sesli aramalara da cevap verilebilecek olması. Aynı zamanda saat kullananlar, saat üzerinden birbirine mesaj ve titreşim de yolayabilecekler.

Apple Watch üzerinde Siri ile geliyor. Aynı iPhone gibi Hey Siri! komutu ile saatimize komut verebileceğiz. Aynı zamanda Apple Pay desteği gelen saat, başta Amerika omak üzere, bir çok yerde ödeme aracı olarak kuanılabilecek. Diğer yandan da otellerle yapılacak anlaşma sayesinde otel kapılarının anahtarı olarak da kullanılabilecek.

Pil ömrü olarak ise 18 Saat vaad eden Apple, bir günü çıkartmanın peşine düşmüş gibi. Ancak yeni çıkacak saatlere göre geride kalma ihtimali görülüyor.

Apple Watch kişiselleştirme seçenekleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Çünkü çok rahat olarak değiştirilebilecek kordonlar nedeniyle, saati aksesuar olarak kullananlara da göz kırpıyor.
[reklam]

Apple Watch Fiyatı

Apple Watch bekleyenlerin gözü de şüphesiz fiyatında. Apple Watch farklı fiyat etiketleri ile geliyor. Ancak en düşük versiyonunun 349 Dolar fiayatıyla satılacağını ve en yüksek fiyatlı versiyonunun 1099 Dolar olacağını söylemeliyiz.

Apple Watch Çıkış Tarihi

Apple Watch, Amerikada 10 Nisan tarihinde ön sipariş alınacak ve 29 Nisan tarihinde dağıtım gerçekleştirilecek. Ancak ülkemize Mayıs veya Haziran ayında gelecektir.

Genel Değerlendirme

Genel olarak değerlendirdiğimizde, Apple Watch piayasadaki rakiplerine göre daha yüksek bir fiyat etiketi ile geliyor. Ve bana göre tasarım olarak biraz geride. Diğer yandan ise 18 saat pil ömrü ileriye dönük sıkıntı yaratabilecek gibi. Bakalım ülkemize nasıl bir fiyatta giriş yapacaklar. Ona göre bir değerlendirme yapmak gerekir.

Ancak bu fiyat etiketine rağmen dünya genelinde büyük satış rakamlarına erişecektir. Tek sıkıntı, Android Wear’in iPhone desteği gelmesi durumunda yaşayacaktır. Güçlü rakipler karşısında sıkıntıya düşübilir.

  • Berkay

    bana o kadar pek ilgi çekici bişey gibi gelmedi aslında.ben biraz daha apple den diğer rakiplerine karşılık daha üstün özellikler beklerdim ancak benim tarafımca geçer not almadı.