PAYLAŞ
Asus VX239H

Asus firmasının 23.9″ boyutundaki monitörü VX239H, barındırdığı özelliklerle farklı amaçlar için monitör arayanların ortak noktası olabilecek şekilde tasarlanmış durumda. Ürünü araştırmalarımız sonucunda, kişisel kullanımım için almıştık. Kişisel yorumlarımıza gelmeden önce genel özelliklerine değinelim.

Asus VX239H Genel Özellikleri

 

 • 23.9″ AH IPS Ekran
 • 1920×1080 Ekran çözünürlüğü
 • 250cd/m2 Parlaklık
 • 178 Derece görüş açısı
 • 5ms Tepkime Süresi
 • 16.7M Renk sayisi
 • 6 Farklı Video Modu
 • Quick Fit Modları
 • 1Wx2 Stereo Hopörlör
 • 2xHDMI ve 1xD-Sub girişi
 • MHL Desteği
 • 3.5mm Jack Giriş ve Çıkışı
 • 22W güç tüketimi
 • 80000000:1 Asus Akıllı Kontrast Oranı

 

Asus VX239H Dış Görünümü ve Giriş Çıkış Özellikleri

Asus VX239H çerçevesiz tasarımı ile gerçekten çok şık duran bir monitör olmuş. Dış çerçeve kalınlığı sadece 14.5mm.

Asus VX239H Dış Çerçeve
Asus VX239H Dış Çerçeve

Asus VX239H 2 adet MHL destekli HDMI ve 1 adet D-Sub giriş seçeneklerini barındırıyor. D-Sub girişi standart VGA kablo ile bağlanmak için kullanıyor. Eğer kullandığınız bilgisayar veya ürün sadece VGA çıkışı destekliyse bu birimi kullanabilirsiniz. Üzerindeki MHL destekli HDMI girişleri yardımıyla, eğer cihazınız MHL* desteğine sahipse hem görüntü aktarabilir hem de cihazınızı şarj edebilirsiniz.

Eğer aynı anda birden fazla girişi aktif olarak kullanmak istiyorsanız, cihaz üzerindeki Menü yardımıyla girişler arasında geçiş yapabilirsiniz. Böylece birden fazla cihazı aynı anda takılı olarak kullanabilirsiniz.

Asus VX239H Ekran özellikleri ve Testi

Asus VX239H 23.9″ büyüklüğünde AH IPS panele sahiptir. IPS panel olduğu için 178 derece görüş açısına sahiptir. Aynı zamanda da IPS panelin bir özelliği olarak renk doğruluğu çok yüksektir.
Panelle ilgili göz önünde bulundurulması gereken noktalardan bir diğeri ise tepkime süresidir. Ürünümüzde 5ms tepkime süresi bulunuyor. IPS panellerin yapısı gereği tepkime süreleri genellikle çok yüksektir. Ancak ürünümüzdeki 5ms tepkime süresi çok kabul edilebilir bir değerdir.

Ölü Piksel Testi

Günümüzde monitör aldıktan sonra karşılaşılan en büyük sorun ölü piksel sorunudur. Bu bağlamda bizde elimizdeki monitöre ölü piksel testi uyguladık. Ölü piksel monitörümüz üzerideki milyonlarca pikselden bazılarının çalışmaması durumudur. Çalışmayan pikseller farklı renklerde olabilir. Çalışmadığı takdirde o renge bakarken beyaz bir nokta olarak gözükürler. Sizde kendi elinizdeki monitöre aynı testi uygulayabilirsiniz. Veya monitör alırken bu testi uygulamalarını isteyebilirisiniz.Testi uygulamak için aşağıda verdiğim linkteki siteye girin. Sırasıyla verilen 5 adet renge tıkladıktan sonra F11 tuşunuza basın. Ekrana dikkatlice bakın. Eğer ölü piksel var ise ufak beyaz noktalar gözükecektir. Bu işlemi oradaki 5 renk için gerçekleştirin. Eğer ürünü almak için kontrol ediyorsanız, 5-10 adetten fazla ise başka monitöre bakmanız yararınıza olur. Eğer zaten ürünü aldıysanız ve ölü piksel çıktıysa sayısı çok olmadığı sürece kafaya takmayın derim. Çünkü düşündükçe gözünüze takılmaya başlayacaktır.

Ölü Piksel Testi
[reklam]
 

Işık Sızdırma Testi

Yine aynı siteden siyah rengi seçip F11 tuşuna basarak tam ekran moduna geçin. Ekrana dikkatlice bakın. Eğer monitönün herhangi bir kenarından ışık sızıntısı göze çarpmıyorsa sorun yok demektir. Eğer yine almak üzereyken bu testi yapıyorsanız birden fazla kenardan ışık sızıntısı var ise ürünü almayın. Işık sızdırmanın bir zararı yok. Ancak karanlık ortamda göz yoruyor. Yine bizim elimizdeki üründe ışık sızdırma sorunu çıkmadı.

 

Ghosting Testi

Ghosting monitörlerde tepkime süresi kaynaklı bir sorundur. Hızlı sahnelerde hareket eden nesnenin arkasında bir iz bırakmasıdır. Bu testin önemi monitörü oyun, özellikle FPS tarzı oyun oynayacaklar için çok fazladır. Sizde elinizdeki monitörünüz için testi aşağıdaki linkten yapabilirsiniz. Site açıldığında akan görüntü sürekli olarak donarak ilerliyorsa ghosting efekt var demektir. Donmanın durumuna göre bir orantı kurmanız gerekiyor. Çünkü bu tamamen görsel bir izlenim. Ben VX239H için yaptığımda nadir de olsa takılmalar oluyor. 5ms tepkime süresi olduğu için bu çok normaldir. Bu konuda çok daha iyi bir monitör istiyorsanız 2ms ve altındaki monitörlere bakmalısınız. Ancak ben ürünü PS4 ile birlikte kullanıyorum. Oynarken herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Çok FPS oyunu oynamasam da oynadıklarım arasında herhangi bir sorun yaşamadım.

Ghosting Test

Asus VX239H Tercih Sebepleri

 • IPS Panel
 • 5ms Tepki Süresi
 • 2xHDMI ve D-Sub girişi
 • Dahili Hoparlör
 • 3.5mm Ses giriş ve Çıkışı

 

Asus VX239H Son Yorum

Asus VX239H birçok özelliği bir arada bulunduran, hiçbirinde en iyisi olmayan bir ürün olmuş. Ancak bu özelliği sayesinde tam kullanıcı dostu olmuş diyebilirim. Ben ürünü ararken, IPS panel ve görece düşük tepkime süreli bir ürün bakıyordum. Çünkü alacağım monitörü hem fotoğraf ve video işlemek için kullanacaktım, hem de PS4 ile oun oynayacaktım. Genel itibari ile IPS panele sahip ürünler, yüksek tepkime süresine sahipti. Benim için 5ms ve altındaki tepkime süresi kabul edilebilirdi. Bir diğer yandan ise PS4 ile kullanacağım için HDMI girişi olmalıydı. Üzerinde hoparlör olması da benim için artı olacaktı. Sizin içinde bu özellikler önemli ise, Asus VX239H size tavsiye edilebilecek bir ürün gibi duruyor.

*MHL HDMI üzerinden görünü aktarım sırasında,görüntü aktaran cihazın şarj olabildiği teknolojinin adıdır.

 • ELTA

  güzel bir televzyon benim babamlara aldık oldukça kullanışlı ve bir çok özelliği var tavsiye edilir.

 • Sezai Acıma

  Günümüz televizyonlarına nazaran biraz daha kalın gibi geldi sanki. Bir de şöyle bir durum var, Led tv’ler gittikçe fazla olurken neden lcd alınsın ki

 • http://news8online.com/ Oguzhan Isa Temiz

  Tam oyunluk lcd :). Bağla bilgisayar kasasına keyfini çıkart :).