PAYLAŞ

Günümüz teknolojisinde bilgisayar alırken bir çok seçenek önümüze geliyor. Hazır bilgisayarlar ve toplama bilgisayarlar, her ikisinde birbirine oranla avatanjı ve dejavantajı mevcut. Peki bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli? dilerseniz ilk etapta bu iki seçeneğin karşılaştırmasını yapalım.

Hazır Bilgisayarlar

Avantajları:

1) Hazır bilgisayarların bizlere sağladığı avantaj güç tuşuna basarak anında çalıştırmak. Demek oluyor ki, sizlere hiç bir şekilde uğraş vermeden olduğu gibi çalışması.

Dezavantajları:

1) Toplama bilgisayara oranla genel olarak kapasiteleri düşüktür. Açıklık getirmek gerekirse i7 işlemci olan bir bilgisayarda R7 240 gibi düşük seviye bir ekran kartı görmek mümkün bu ise hazır bilgisayarların en büyük dejavantajı.

2) Bileşenleri sizin seçmeniz gibi bir olanak sağlamıyor. Buda hazır bilgisayarlardaki bileşenlerin hangi düzeyde olduğu ve ne marka olduğu pek belli olmuyor. Buda size büyük bir dejavantaj sağlıyor.

3) Genel anlamda fiyatları bihayli yüksektir. Bütçenizi zorlar ve aldığınız zaman istediğiniz performansı elde edemeğiniz anda pişman olabilirsiniz.

Sonuç: Hazır bilgisayar almak bu dönemde pek mantıklı bir sonuç sağlamaz. Özelliklede oyun oynamak için bir bilgisayar alıyorsanız.

Toplama Bilgisayarlar

Avantajları:

1) Toplama bilgisayarlara oranla daha güçlü olabiliyorlar. i7 işlemci ve R7 240 ekran kartı buralarda mevcut değil. En büyük avantajıda bu aslında. Bilgisayar diğer parçalarla genel anlamda müthiş bir bağlılık elde ediyor. Buda sizlere daha fazla performans sağlıyor.

2) Tam anlamıyla parçalarını seçmek size ait. Baştan aşağı sisteminizin tüm bileşenlerini sizin seçmeniz kulağa eğlenceli gelsede bu konuda bilginiz yoksa size dezavantaj sağlabiliyor.

Dezavantajları:

1) Adı üstünde toplama bilgisayar, eğer bu konuda çok bir bilginiz yoksa uzak durabilirsiniz. Çünkü yapacağınız bir hata size daha fazla masraf çıkartabilir. Fakat ben toplama bilgisayar istiyorum bilgim yok derseniz ek ücret karşılığında sisteminizi bir başkasına toplatabilirsiniz. Buda bütçenizi daha çok masrafa sokabilir.

Sonuç: Özellikle ben oyuncuyum diyorsanız kesinlikle toplama bilgisayardan vazgeçmeyin. Bu işten pek anlamıyorsanız ise kurcalamayın ve yetkili birine sisteminizi toplatın.

Hangisini Seçmelisiniz?

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli? bu sorunun cevabını öğrendiyseniz, hangisini seçmeniz gerektiğinide iyi biliyorsunuzdur. Benim de tavsiyem kesinlikle toplama bilgisayardan olur. Çünkü her bütçeye oranla toplayabilirsiniz. Bu konuda bilgim yok diye korkmayın. Uzman birinden öğrendikten sonra veya benim bunlarla vaktim yok diyorsanız; bu işten anlayan birine toplatabilirsiniz. Toplama bilgisayarlar, hazır bilgisayarlara oranla daha ekonomik, daha güçlü ve daha güvenilirdir.