PAYLAŞ
Macbook

Masa üstü bilgisayarların yerini diz üstü bilgisayarların almış olması beraberinde çeşitli sorunları da getirdi. Bu sorunlardan en büyüğü batarya dayanımıdır. Teknoloji mağazalarından yüklü miktarlarda para ödeyerek aldığınız bilgisayarınızın her zaman ilk gün ki proformasıyla çalışmasını istersiniz. İlk zamanlarda sizi kablo bağlantısı olmadan en az dört saat bilgisayar başında kalmanızı sağlayan cihazlar her gün biraz daha kablolara yaklaştırır ve en sonunda ise bataryasına rağmen enerji bağlantısı olmadan bilgisayarınız açılamaz bir hale gelir. Bu sorunların önüne geçebilecek yani bilgisayarınızın pil ömrünü uzatacak tavsiyeler hazırladık sizler için.

Sürekli Kullanım

Bilgisayarınızı üzerinde pili takılıyken kullanmak bir güvenlik önlemi olarak görülebilir. Elektriklerin kesintisi durumunda çalışmalarınızı kaybetmeniz bu sayede mümkün olmaz, ya da bir elektrik dalgalanmasında ana kartınızın bu dalgalanmadan korunmasını sağlarlar. Ancak teknoloji alt yapısının güncellenmesiyle çok sık karşılaşılacak bir durum değil artık elektrik kesintileri ve bu önlem de belki de pil ömrünüzü kısaltırken ileride yaşanabilecek böyle bir durumda sizi korumuyor olacaktır.

Bunun yerine cihazının bataryasını çıkarıp kullanmak en azından batarya ömrünüzü koruyacaktır. Bu konuda da dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası vardır. Öncelikle pili cihazdan çıkardığınızda tam dolu olması önemlidir. Zira piller kendi kendilerine tükenebilen yapılar oldukları için kullanım ihtiyacınız olduğunda boş bataryayla karşılaşmanız pek de iyi bir özellik olmasa gerek. Ayrıca bir de dolu bataryanızı muhafaza edeceğiniz yer önemlidir. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda bataryanızı muhafaza ediyor olmanız uzun vadede batarya enerji kapasitesine zarar vermektedir. Bu nedenle cihazının tam dolu bataryanısı oda sıcaklığında bir yerde muhafa etmeniz ve hafta bir kez cihazınıza takarak şarj olmasını sağlamanız uzun süre sağlıklı kullanım için önemlidir.

Güncellemeler

Bilgisayarınızın pil ömrünü uzatacak tavsiyeler konusunda bir diğer husus da güncellemelerdir. Windows işletim sistemi belirli aralıklarla güncellemeler hazırlamakta ve bunu kullanım için bilgisayarımıza yüklemektedirler. Ancak Windows kurulumunda güncellemeleri yönetebilmek adına sadece sizin seçeceklerinizin yüklenmesi üzerine bir kurulum yaptıysanız batarya ömrünüzü de kısaltmış olursunuz.

Çünkü Windows yüklediği güncellemeler ile sizin de bilgisayarınızı koruma altına almakta ve batarya ömrünü uzatabilecek uygulamalar hazırlamıştır. Sizin güncellemeleri yüklemiyor oluşunuz bu nimetten faydalanmanızı da engelleyecek ve uzun vadede pil ömrünüzü kısaltıyor olacaksınız.