PAYLAŞ
Breaking Bad

Başladık mı bırakılamayacak, akıcılığıyla ‘bir bölüm daha izleyeyim’ dedirten yabancı dizilerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Ve söz sırası Breaking Bad’te.

Akciğer kanseri teşhisi konulan hem kimya öğretmenliği yapan hem de araba yıkamacısında ek işte çalışan Walter White ölmeden önce ailesine para bırakabilmek için eski bir öğrencisi olan Jessy Pinkman’la metamfetamin işine girer. Walter’ın muazzam kimya bilgisiyle piyasadaki mallara göre çok daha kaliteli metamfetamin üreten ikili başlarda küçük çapta ün kazanırlar. Aslında amaçları bu işte uzmanlaşmak değil ihtiyaçları kadar olan parayı biriktirmekti fakat öyle bir yayılır ki pişirdikleri meth onları artık daha önemli noktalara getirecektir, daha büyük meydanlara çıkartacaktır.

Walter’ın -tabiri caizse- sıradan, ezik bir öğretmenken uyuşturucu baronuna, soğukkanlı bir katile nasıl dönüştüğünü; bizzat bacanağı narkotikte deneyimli bir polisken nasıl profesyonel şekilde iş ve aile hayatını birbirine katmamaya çalıştığını göreceksiniz. Tabi ki de hiçbir düzen tıkır tıkır sonsuza kadar sürmez, devamında ne olduğunu spoiler vermemek adına size bırakalım.

Dizide dikkati çeken diğer bir şey ise diğer sıradan dizilere göre daha farklı olan karakter seçimleri. Bunu sokak avukatı diye tanıtabileceğimiz kara işlere bulaşanların arkasını toplayan Saul Goodman’dan veya o bölgedeki metamfetamin dağıtımının en tepesindeki ve aslında başarılı ve hayırsever bir iş adamı profili çizen Gus’tan anlayabiliriz.
[reklam]
5 sezon süren Breaking Bad 2013’te olması gereken veya akıllarda soru işareti bırakmayan bir finalle ekranlara veda etti. Açıkçası ilk 2 sezonda izleyiciyi olaylara ısındırmak için biraz daha temelden ve sakin başlayıp asıl sükseyi son 3 sezonda yapmıştır.

IMDB: Breaking Bad

Breaking Bad gibi harikalar yaratan daha fazla yapıtların umuduyla…

  • Sezai Acıma

    3.Sezondayım. Harika ötesi bi dizi gerçek anlamda.

  • rahman korkmaz

    İki sene önce yani dizi bittiği sene bende diziye başlayıp baştan sona bir iki ay içinde izlemiştim. Gerçekten harika bir dizi. Uyuşturucu yapıyorlar paradan adamın gözü dönüyor cinayetler işliyor vs. kurgusu harika tavsiye ederim.