PAYLAŞ

Son zamanlarda birine internet üzerinden 1GB’lık bir dosya göndermeyi denediniz mi ?

Benim ilk kez karşılaştığım bir durumdu ve ilk aklıma gelen gmail üzerinden yapabilir miyim sorusu oldu. Ancak gmail 25 mb ek dosya limiti koyduğundan benim için kullanışsızdı. İnternette yaptığım kısa araştırmadan sonra büyük boyutlu dosya transferi için birçok sitenin kullanıldığını öğrendim.

 

 

Bu yazımda bu sitelerden 3 tanesini sizlere tanıtacağım.

1.Dropjar

2.SendGB

3.WeTransfer

Farklı farklı siteler kullanmanızı, sitelerden biri çöktüğünde zor durumda kalmamanız için tavsiye ediyoruz.

Sitelerin hepsi aynı temel mantığa dayanıyor. Kendi mail adresinizi ve göndermek istediğiniz kişi veya kişilerin mail mail adreslerini giriyorsunuz. Dosyayı yükledikten sonra, mail adreslerine link atılıyor ve gönderdiğiniz kişiler 7 gün içerisinde dosyayı indirebiliyor.

Şimdi sitelerin aralarındaki farklardan bahsedelim.

1. Dropjar 10GB, SendGB 4GB, WeTransfer ile 2GB ücretsiz dosya gönderimi yapabilirsiniz.

2. SendGB ve WeTransfer Türkçe dil desteği sunarken Dropjar İngilizce.

3. SendGB ile dosyalarınızı 256-bit aes şifreleme ile gönderebilirsiniz. WeTransfer’de ise şifreleme özelliği ücretli sürüm için geçerli. Dropjar‘da herhangi bir bilgi bulamadım şifreleme ile ilgili.

4. Gönderiğiniz dosyaların sistemde 7 gün saklandığını sonra silindiğini söyledim. SendGB burada ekstra bir özellik koymuş. Dosyayı gönderirken Silmeyi Etkinleştir seçeneğine tıklarsanız, karşı taraf dosyayı indirdikten sonra dosyalar imha ediliyor.

5.SendGB’da paylaşım şeklini e-posta değil link seçebilirsiniz. Dosya yüklendikten sonra size bir yükleme linki oluşturuyor.

6. Sitelerin arka planlarında sergilenen resimlerin her biri sanat eseridir. Üzerlerine tıklayarak sanatçı hakkında daha çok bilgi edinebilir, başka resimlerini görebilirsiniz.

SendGB’ın dosya gönderimi konusunda diğerlerinden daha önde olduğu görülüyor.

Peki SendGB ile nasıl dosya gönderilir ? 

Screenshot_1
SendGB

Siteye girdiğinizde sizi şöyle bir arayüz karşılayacak. Kendi mail adresinizi, göndereceğiniz adresi, varsa mesajınızı ve dosyayı seçin. Ayarlar butonuna tıklarsanız aşağıdaki arayüz gelecektir.

Ekstra Ayarlar
Ekstra Ayarlar

Şifre koymak istiyorsanız şifrenizi girebilirsiniz. Ayrıca silmeyi etkinleştir butonuna tıklarsanız dosyalar karşı taraf indirdikten sonra imha edilir.

Screenshot_3
Dosya Gönderim Ekranı
Screenshot_4
Yüklenme Arayüzü
Screenshot_5
Son

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Adımda işlem tamam !

Son olarak eposta değil link olarak paylaşmak istiyorsanız. Sadece dosyayı seçiyorsunuz ve SendGB size şu ekranı döndürüyor. Linki kopyalayıp kullanabilirsiniz.

Link Paylaşım Arayüzü
Link Paylaşım Arayüzü

 

  • Mustafa Murat Arslan

    Merhaba alternatif olarak piyomod.com önerebilirim limiti 10 gb.