PAYLAŞ
Game of Thrones

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi, G.R.R. Martin tarafından kaleme alınan fantastik serinin adıdır. Seri 1996 yılında yayınlanmaya başladıysa da, birçoklarının seriden haberdar olması 2011 yılında HBO kanalında başlayan Game Of Thrones (Taht Oyunları) dizisiyle olmuştur. Dizisiyle beraber dünya çapında daha fazla üne kavuşan seri, G.R.R Martin tarafından 7 kitap olarak planlanmıştır.

2994_game_of_thrones

Taht Oyunları

Sırası Adı Orijinal Adı
1 Taht Oyunları Game Of Thrones
2 Kralların Çarpışması-1 A Clash of Kings
3 Kralların Çarpışması-2
4 Kılıçların Fırtınası-1 A Storm of Swords
5 Kılıçların Fırtınası-2
6 Kargaların Ziyafeti-1 A Feast for Crows
7 Kargaların Ziyafeti-2
8 Ejderhaların Dansı-1 A Dance with Dragons
9 Ejderhaların Dansı-2

Serinin yayınlanan kitaplarının tablosu

Not: Epsilon yayınevi serinin Taht Oyunlarından sonraki kitaplarını iki kısım halinde yayınlamıştır.

10 Kış Rüzgarları The Winds of Winter
11 Bahar Rüyası A Dream of Spring

Yayınlanması beklenen kitaplar

 

Peki seri neden bu kadar popüler?

Fantastik seriler içinde bu seriyi farklı kılan en önemli özelliği klasik iyi-kötü savaşını ele almaması. Eğer daha önce fantastik bir seri okuduysanız bilirsiniz, kitabın ana karakteri önce bir takım badireler atlatır ama sonunda mutlaka savaşı kazanır. Kaybetme gibi bir olasılığı yoktur. Siz de bunu bilirsiniz ve bir tatminsizlik oluşur, artık kitabın sonunu kestirebiliyorsunuzdur. Buz ve Ateşin Şarkısı’na gelecek olursak, burada işler hiçte öyle değil. Kitapta işler hiçte tahmin ettiğiniz gibi gitmez, kurduğunuz planlar, yaptığınız tahminler 10 sayfada paramparça edilir ve siz ne oluyor be ? derken bulursunuz kendinizi.  Hata yapan karakter kim olursa olsun, hatasının sonucuna katlanıyor diyerek özetleyebiliriz.

Serinin diğer bir özelliği çok fazla karakter barındırması. Kitaplara ilk başladığınızda bu durum canınızı sıkabilir. Ancak kısa sürede buna alışırsınız. Zira seride ölen o kadar çok karakter var ki bazen iyi ki bu kadar karakter var diye insanın şükredesi geliyor.  Seride ki karakterlere gelecek olursak çok fazla olduklarını söyledik. Bu fazlalık Martin’in yarattığı evrenin genişliğinden ve detaya girmeyi sevmesinden kaynaklanıyor. Karakterlerin diğer özelliği, çoğunun gri bölgede yer alması. Gri bölge derken neyi kastediyorum ? şöyle açıklayayım, kitapları okurken favori bir karakterimiz olur. Bu seride de bunlardan fazlasıyla oluyor. Ancak bu serinin farkı, sevdiğiniz karakter gözlerinizin önünde nefret ettiğiniz yada gittikçe soğuduğunuz bir karaktere dönüşürken, ilk başlarda nefretle baktığınız karaktere ilerleyen kitaplarda bu adam/kadın aslında o kadar kötü değil moduna gelebiliyorsunuz.  Martin’in mutlak iyi-doğru yada tam zıttı karakterler yaratmak yerine bizim gibi hatalarla dolu bir insanı temel almış olması seriyi çekici kılıyor.

 game_thrones_khaleesi Game of Thrones Dizisinden bir kare

 

 • OD_Onur

  ağzına sağlık Hocam kitabı gerçekten birine anlatır gibi güzel yorumlamışsın.Serinin son iki kitabını heycanla bekliyorum bu arada Brandon Senderso’nun KRALLARIN YOLUNU ve ZAMAN ÇARKI serisinide yorumlarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 • Burak Aydın

  Kitabı da dizisi de harika. Kitabını saatlerce elimden bırakmadan okudum. Dizinin her yeni bölümünü adeta iple çekiyorum. Çok güzel bir anlatım olmuş teşekkürler.

 • http://www.tavsiyelazim.com/ Ayhan Korkmaz

  Sayende kitabı sipariş veriyoum bakalım Yasin 🙂

 • Sezai Acıma

  çok güzel bir anlatım olmuş. kitabı alacaklar için faydalı olabilir.

 • disqusbll

  bu serinin bu kadar da büyük olduğunu bilmiyordum. sayenizde genel kültür olarak bir şeyler kazanmış oldum