PAYLAŞ
canlı yayın uygulamaları

Her dönemde blli başlı programlar meşhur olup, türevleri ortaya çıkıyor. Bundan 2 ay öncesine kadar herkesin dilinde dublaj uygulamaları vardı. İnternetteki aranma hacminin büyük bir bölümünü de tek başlarına süpürmüşlerdi. Sonrasında ise şu dönemde canlı yayın yapmak için gerekli uygulamalar çok meşhur oldu. Gerekli gereksiz, ilgisi olan olmayan herkes bu uygulamaları dener oldu. Biz de bu yazımızda sizler için, canlı yayın yapabileceğiniz ve takip edebileceğiniz canlı yayın uygulamaları derledik.

1 – Twitch

twitch
twitch

Aslına bakarsak bu liste içindeki diğer uygulamalardan biraz farklı bir uygulama Twitch. Twitch oyuncuların oynadıkları oyunu paylaştıkları bir canlı yayın uygulamasıdır. Twitch üzerinden oynadığınız oyun paylaşıp, takipçilerinize oyun oynayabilirsiniz veya oyun oynayanları izleyebilirsiniz. Eğer oyun oynamayı veya oynayanı seyretmeyi seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.

2- Ustream

ustream
ustream

Belkide bu kervanın öncüsü Ustream‘dir. Yıllardır uygulama üzerinden rahatlıkla canlı yayın yapabiliyorsunuz. Sisteme üye olarak yayıncıları takip etme şansınız da var. Diğerlerinin yanında dede kalıyor. Belkide en oturmuş sistem.

3- Periscope

Periscope
Periscope

Son dönemin en popüler uygulaması kesinlikle Periscope. Yapılmasında ülkemizin de bir payı olan Periscope, çıkış yapmadan Twitter tarafından satın alınarak arkasına çok bütük bir oyuncuyu aldı ve bir fırtına estirdi. Neredeyse herkes canlı yayın yapmanın peşine düştü. Direk Twitter ile entegre olması, çığ gibi yayılmasında büyük bir etmen. Bu listeye bakıp seçiyorsanız büyük ihtimal bu uyglamayı tercih edeceksinizdir. Ancak yinede hepsini denemek de fayda var.
[reklam]

4- Colissa

colissa
colissa

Periscope sonrasında çıkış yapıp pastadan pay almaya çalışan uygulamalardan bir tanesi. Ancak bu listede yer vermemizin asıl sebebi Türk yapımı olması. Türk yapımcılar tarafından oluşturulan Colissa, Periscope’un Android platformundaki boşluğunu doldurmak istiyor. Eğer siz de Android platformu kullanıyorsanız, yerli girişimcilere destek vermek için Colissa‘ya bir şans verin.

5- YouTube

YouTube
YouTube

Ben onu bunu bilmem, YouTube’dan şaşman diyenler buradan da canlı yayın yapabilir, yapanları izleyebilir. Ancak YouTube üzerindeki canlı yayınlar genelde static oluyor. PC ile yapılıyor. Ama farketmez, yayın yayındır.

 • kaan

  Teşekkürler ben sık sık Twitch kullanıyorum açıkcası herkese öneririm.

 • Muhammed

  2 yıl önce hazırladığımız program için twich kullanıyorduk. Gayet te memnunduk tavsiye ederim.

 • Mustafa

  Hepsi birbirinden güzel uygulamalar, kullananlar için twich tavsiyemdir.

 • http://www.asosyalgenc.com Asosyal Genc

  Twich oyuncu kesim için 1 numaralı ve en bilinen canlı yayın portalı.Genelde vakit buldukça FIFA oynayanları izliyorum.Twitter bu şirketi satın alacak haberleri çıkmıştı.Aldı mı falan bilginiz var mı?