PAYLAŞ
Cortana iOS ve Androide geliyor

Microsoft eski gücüne erişebilmek için bu yıl bir çok yeni ürün ve özellik duyurdu. Bunlardan bir tanesi de kuşkusuz Cortana oldu. Bilmeyenler olabileceği için önce Cortana’yı açıklamak gerekir.

Cortana Nedir ?

Cortana Microsoft tarafıdan Windows 10 yüklü cihazlara getirilen bir sanal asistandır. Sesli komutlarla çalışacak olan asistan, bizim için arama işlemlerini gerçekleştirebilecek. Aynı zamanda kullandıkça hakkımızda bir fikir edinecek ve bize tavsiyelerde bulunabilecek. Aslında tam olarak iOS platformundaki Siri‘ye rakip olarak geliştirilen bir özellik denebilir.

Kağıt üzerindeki özellikleri gayet gelişmiş ve kullanılabilir gözüken Cortana, Windows kanadında sınırlı kalmayacak gibi. Çünkü Reuters tarafından yapılan habere göre Microsoft Cortana’yı iOS ve Android platformlarına bir mobil uygulama olarak getirmeyi planlıyor.

Bu gelişmeye ülkemiz açısından bakarsak, Android kullanıcılarının işine yarayacak diyebiliriz. Çünkü bilindiği üzere Google Now servisi ülkemizde henüz çalışmıyor. Dolayısıyla Android kullanıcıları Cortana’yı denemek isteyebilir. Ancak iOS kullanıcılarının Siri varken pek güvenebileceğiniz düşünmüyoruz.
[reklam]

  • Sezai Acıma

    Microsoft bayağı bi gecikti ne yazık ki ortaya ürün koyabilmek için. Ama yine de hayırlısı