PAYLAŞ
DayZ

Oyun dünyasında ortaya çıkan yeni konseptler o kadar çok tutulup fenomen haline gelebiliyor ki, bazen iş çılgınlık seviyesine varıyor. DayZ de bu türe en uygun örnek olarak gösterilebilir. İlk çıkış yaptığında sadece bir mod olarak karşımıza çıkan DayZ, daha sonra Standalone sürümü ile başlı başına bir oyun oldu.

DayZ temel olarak bir hayatta kalma oyunu olarak nitelendirilebilir. Zombilerle dolu bir şehirde doğan karakterlerin, hayatta kalma mücadelesi yanında, etraftan silah toplama heyecanını yaşayabileceğiniz bir oyun tarzı haline geldi. Öyleki kendi tarzını yaratıp benzer oyunların çıkmasına yardımcı oldu.

Ancak oyunu alanların bile unuttuğu bir nokta var ki, oyun hala final sürümüne geçmedi. Final sürümünü geçtik, Beta sürümüne bile geçiş yapmadı. Bu halde bile 3 Milyon satış rakamına ulaşmış durumda. 30 Dolar fiyat etiketi ile satıldığını düşündüğümüzde iyi bir miktar para toplandığı kesin. Ancak henüz alfa aşamasında bu kadar satış rakamlarına ulan bir oyunun olması, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Tartışmaların odak noktası full sürüm olmayan bir oyunun, daha alfa aşamasındayken ücretle satılmasıydı. Öyleki bu ilgi yapımcıların oyunu bitirme noktasındaki hevesini bile azaltabilir. Çünkü final sürümğnden sonra daha ne kadar satılacak belli değil.

Umarız bu olay diğer oyun yapımcılarını cezbetmez ve oyunları alfa sürecindeyken satma telaşına girmezler. Çünkü Dayz yapımcıları belki oyunu sonlandıracaklar ancak bunu bir taktik olarak kullanıp, gelir kapısı görecek yapımcılarında olabileceğini düşünürsek sıkıntılı bir süreç olabileceğini görmek gerekir. Bakalım bu başarı gerçekten diğer yapımcıları heyecanlandıracaklar mı ?

  • Sezai Acıma

    Çok sağlam bi oyuna benziyor sanırım. Satışlardan bunu çıkarabiliriz.

  • http://www.treshinfeneri.net/ Abdullah İskifogl

    Hiç oynamadım bu oyunu, adınıda fazla duymamıştım ama şimdi okuyunca güzel bişeye benziyor. 🙂

  • Oktay Kurt

    Oyunu satın almayı düşünüyorum umarım 3 milyon almak için doğru oyunu seçmiştir.