PAYLAŞ
DC Comics Dizileri

DC dedik, peki aklımıza ne geliyor? Batman, Superman, Green Lantern hatta bazılarımızın Wonder Woman dediğini bile duyabiliyorum. DC Comics ülkemizde pek fazla çizgi romanlarıyla bilinmese de, Batman’in, Superman’in filmlerini bilmeyen yoktur.Peki ya diğer karakterler?

İşte son birkaç yılda artık onlar da dizileriyle kendilerinden söz ettirmeye başladılar. Batman v Superman’ e daha 1 sene varken şu aralar Arrow ve The Flash, TV sektöründeki hakiki deri koltuklarına oturmuş bulunuyorlar.

1 – Arrow(2012-….)

Arrow
Arrow

Yat kazası sonucu ıssız bir adaya düşmüş ve orda 5 yıl geçirmiş olan multimilyoner Oliver Queen’in evine, şehrine döndüğü zaman şehri sömüren kötü zenginlere açmış olduğu savaşla başlıyor dizimiz. Adada geçirdiği onca süre içerisinde kendini geliştiren Oliver artık bir halk kahramınıdır, o artık Arrow’dur. İlk sezonunda bu amaçla seyirci karşısına çıkan Arrow’da 1.sezonun bitimiyle artık daha farklı olaylar ve karakterler ortaya çıkmış ve dizi adeta kendini 2. 3. kere kanıtlamıştır. Zira basit manada sadece kötülerle savaşı anlatan bir dizi değil ayrıca Oliver’ın adada yaşadığı olayları ve o olayların günümüzle bağlantılarını da flashbacklerle servis ediyor. DC comics karakterleri içinde Arrow doğaüstü güçleriyle değil de kas gücüyle kahraman olmuş karakterimizdir. O yüzden Arrow daha az fantastik öge içeriyor.
Not: Devam eden bölümlerde diğer DC comics karakterleri(Deathstroke, White Canary …) de birer ikişer ortaya çıkmaya başlıyor Arrow’da.

:: IMDB Linki

 

2 – The Flash(2014-….)

Flash
Flash

Parçacık hızlandırıcı deneylerinin sürdüğü sıra Star Lab’ında meydana gelen patlama kahramanımız Barry Allen’a vazgeçemeyeceği bir hediye sunuyordu: HIZ. Tabi o patlama sadece Barry’e değil başka insanlara da bazı güçler vermişti: kendini kopyalan adam, zehirli duman olabilen adam, elektriği kontrol edebilen adam… İşte Flash başta, bunun gibi sonradan özellikler kazanmış ve onları kötülükte kullananları o muhteşem hızıyla adaletle kavuşturmaya yönelik çabalar içindeydi fakat çocukken annesini öldüren şeyin de hız(?) olduğunu ve aslında ortada başka şeylerin döndüğünü fark edince olayların seyri baya bir değişti. Her bölüm ‘My name is Barry Allen and I’m the fastest man alive’ sözüyle başlayan dizide acaba gerçekten de Barry haklı mı , yaşayan en hızlı kişi o mu? The Flash, Arrow’a göre biraz daha bilimsel ve fantastik ögelerin ağır bastığı bir dizi fakat bu iki dizi birbirini çok iyi tanıyor. Oliver Queen ve Barry Allen iki dizide de arkadaşlar ve birkaç bölümde Oliver The Flash’te Arrow olarak yer aldı, aynı şekilde Barry de Flash olarak Arrow’da ve tabi ki diğer ortak karakterler de, anlayacağınız kardeş diziler. Son olarak tabiki de diğer DC karakterleri(Captain Cold&Heat Wave, Firestorm, The Atom…) de diziye uğruyorlar.

Not: Yeni başlayacak olursanız bu iki diziye önce Arrow’un 1.sezonunu izleyip sonra aynı anda Arrow’un 2.sezonunu ve The Flash’in ilk sezonunu takip edin.

:: IMDB Linki

 

3 – Gotham(2014-….)

Gotham
Gotham

Batman demiştik, peki ya Batman’den önce? Bozulmuş, kirlenmiş bir suç şehri Gotham, nasıl bu hale geldi? Batman’den önce nasıldı Gotham? İşte bu soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız Gotham dizisi tam da bu noktada devreye giriyor.

Dedektif James Gordon’ın gençliğinde geçen olaylarda Gotham’ı ve Bruce Wayne’in çocukluğunu anlatan dizi DC severlere tam da güzel bir alternatif sunuyor Batman’in yanına. Gotham’da neler oldu da bu şehir Batman gibi bir Kara Şövalyenin doğuşuna sebep oldu…

:: IMDB Linki

 

4 – Constantine(2014-….)

Constantine
Constantine

2005’te Keanu Reeves‘ın aynı adlı filmde canlandırdığı Constantine artık dizi olarak karşımızda. Bu sefer Matt Ryan canlandırıyor Constantine’i ve işin açığı rol ona daha bir yakışmış. Yine Constantine özel güçlerini insanlığı iblislerden korumak ve karanlığın yükselmesini önlemek için kullanıyor. Her daim ağzındaki sigarası ve umursamaz tavırlarıyla tabiri caizse ‘badass’ (kabadayı, sert çocuk) kahraman olarak seyirci karşısına çıkıyor. DC Comics‘in Hellblazer serisinden uyarlanan Constantine diğer dizilere nazaran daha çok fantastik ögeler içeriyor.

:: IMDB Linki

 

5 – Legends of Tomorrow(2016-….)

Legends of Tomorrow
Legends of Tomorrow

Henüz ekranlara gelmese de yayınlandığı trailerıyla dikkatleri üstüne çeken Legends of Tomorrow bizlere daha çok DC karakterini tek bir dizide sunuyor. Ölümsüz olan ve gelecek-geçmiş arasında değişiklikler meydana getirebilen Vandal Savage ve ordusuna karşı kurulmuş bir kahramanlar takımının hikayesini anlatıyor. Trailerda da gördüğümüz üzere Arrow ve Flash tanıtıyor bu takımı fakat aslında kurucusunun gelecekten gelen Rip Hunter olduğunu devamında görüyoruz. Peki bu takımda kimler mi var? Firestorm, Hawkgirl, Captain Cold & Heat Wave, The Atom ve White Canary. Aslında bir yerde Arrow + Flash gibi gözüken karakter listesi gösteriyor ki bu DC aleminde yaşanacak daha büyük savaşlar ve savaşılacak daha büyük düşmanlar var.

Not: Dizi 2016’da başlayacak

:: IMDB Linki

  • Talha

    İçlerinde en sevdiğim dizi Arrow bayıla bayıla tüm bölümlerini seyrettim.