PAYLAŞ

Peki kim bu Doctor?

Gezegeni Gallifrey’den gezmek, yeni dünyalar keşfetmek,maceralara atılmak için TARDIS’le kaçan bir kaçak aslında.Çünkü Time Lordlar evrendeki –iyi veya kötü- olayları
gözlemleyebilir fakat onlara müdahale edemezlerdi ve bu Doctor gibi bir maceraperestin izleyemeyeceği bir kuraldı.

Doctor’u tanımlayabilmek için hayli çok sıfat gerekir ki bu geçirdiği regenerationlar sayesinde Doctor’un aldığı 13 vücudun da farklı kişisel özelliklere sahip olmasından kaynaklı.
O 13 Doctor’un hepsi de aynı kişi aynı anılara, aynı hafızaya sahip, aynı kimliği taşıyan kişi fakat regenerationla yeni bir vücut alırken de sevdiği, sevmediği şeyler kısaca karakteri bir
nebze olsun değişir. Mesela 1. Doctor huysuz yaşlıyken 4. Doctor eğlenceli tabiri caizse manyaktı ya da 10. Doctor duygusal ve romantikken 12. Doctor sert ve egoisttir. Bu farklı zevkleri TARDIS’in iç dizaynındaki farklılıklardan da anlayabiliriz.

Veya 11. Doctor papyonuyla tanınıp onu hiç bırakmazken, 12. Doctor kostümünde hiçbir şekilde ek bir aksesuar veya fırfırlı şeyler kullanmamıştır özellikle de papyonu.

Doctor’u Doctor yapan zekası, macera aşkı, gezme isteği, merhameti. Bu özellikleri tüm Doctorlar’da görebiliriz. 3.Doctor da sert ve umursamaz görünse de kurtardığı toplumların, ırkların sayısı saymakla bitmez veya 4. Doctor’un en büyük düşmanı Dalekler’in kökünü kazıma fırsatını ‘belki binlerce ırkı kurtarabilirim Dalekler’den ama o zaman da onlar gibi olurum’ diyerek kullanmadığını görebiliriz. Zekasınaysa söylenecek söz yoktur, belki de izleyiciyi kendine çeken budur desek çok da yanlış olmaz. Bir ortama girdiği an olayları hemen kavrayıp kontrolü ele alması ve diğerleri daha anlamadan kendini takip ettirmesi birer örnektir.Tabi bu bazen de egoistçe davranışlara yol açmıyor değil ama kimse mükemmel değildir Doctor bile.

Unutmayın Doctor hep aynı kişi…

 • http://www.treshinfeneri.net/ Siyah Panda

  Hocam bu dizi hala devam ediyor mu acaba?

 • Muhammed TONGA

  Tabiki de şu an 9.sezon çekimleri devam ediyor sonbaharda gelecek ve 12.Doctor’dayız.

 • zore

  sürekli takip etmemekle denk geldikçe izledim. boşta kalınca yani. bana pek çekici gelmemekle, yanılmışım sanıyorum 🙁

 • Sezai Acıma

  Bu yazı dizisi gerçekten çok iyi oldu açıkçası.

 • disqusbll

  güzel bir yazı olmuş. doctor who hayranları buraya gelsin…