PAYLAŞ
DOCTOR WHO – TARDIS GÜNLÜKLERİ 3. GÜN

Doctor’un kişisel özelliklerine değinmeye çalıştık gelelim şimdi Doctor hakkında bilinmesi gereken diğer şeylere. Öncelikle diğer bilim-kurgu fantastik yapıtlarda olduğu gibi özel güçler veya sihirli şeyler pek bulunmuyor Doctor Who’da yani Doctor da aslında sıradan bir varlık birkaç belirgin özellikleri dışında.

2 Kalp: Doctor’un sağda ve solda olmak üzere 2 kalbi var ve bu genel olarak ırkı Time Lordlara özgü bir özellik. O yüzden vücudu 2 kalbe uygun şekilde bir dolaşım sistemine sahip. Bazı bölümlerde olayların akışındaki bazı sebeplerden dolayı Doctor’un bir kalbi durmuş ve tek kalple büyük sıkıntılar çekmiştir.

Sonic Screwdriver(Sonik Tornavida): Doctor’un kapıları açmak, bilgisayarlardaki bilgilere ulaşmak gibi amaçlar için kullandığı küçük teknolojik aleti. Belki de Doctor’un en çok yardımcı olan yol arkadaşı desek yanlış olmaz. Tabi ki hiçbir şey mükemmel değildir sonik tornavida tahta veya ölü mühürlü kapılar üstünde işe yaramıyor. TARDIS’in iç dizaynı gibi bazı Doctorlar da sonik tornavidalarının şeklini değiştirmişlerdir ve bazıları da hiç kullanmamıştır mesela 1. ve 6. Doctor.

Doctor Who
Doctor Who


Psişik Kağıt: Pek klasik seride görülmeyen daha çok günümüz serisi Doctorlar’ın kullandığı bir türlü kimlik kartı. Aslında boş bir kağıt gibi dursa da gösterildiği kişinin düşündüğü şeyi görmesini sağlıyor veya Doctor onu gösterip FBI mı dedi karşıdaki kişi FBI kimliği gördüğünü zannediyor. Ayrıca telepatik mesajlar da görülebiliyor üzerinde, adındaki psişik de buradan geliyor. Fakat son sezondaki ‘Flatline’ bölümünde de geçtiği üzere bu, hayal gücü olmayan kişiler üzerinde işe yaramıyor.
[reklam]
Doctor Who
Doctor Who


Ve bir de Doctor’un Time Lord köstekli saati var ki bu da gerektiği durumda Doctor’un kendini insana çevirebilmesine, Time Lord halini o saatin içine saklamasına yarıyor. 10. Doctor ve Master(Doctor’un Time Lord olan baş düşmanı) birer kere kullanmıştır.

Son olarak Doctor’un sahip olduğu en önemli şey ise TARDIS ve onu bir paragrafla açıklayamayız sonraki 2 yazı TARDIS’le ilgili olacak.

 • Sezai Acıma

  Dizi izler gibi, bu yazı dizinizi takip ediyorum 🙂

  • Dürdane

   Aynen bende çok severek takip ediyorum 🙂

 • Ömer

  sıkılmadan izlediğim dizi teşekkürlerr

 • disqusbll

  doctor who paylaşımlarınız çok hoşuma gidiyor beğenerek okumaktayım. ama hala sonik tornavida saçma geliyor bana 🙂