PAYLAŞ
DOCTOR WHO – TARDIS GÜNLÜKLERİ 4. GÜN

TARDIS: Time And Relative Dimension In Space

Türkçe’siyle uzaydaki zamansal ve göreceli boyut. Bu çeviri biraz kısır kalıyor belki ama bu yazıyla ne denmek istediğini ya da TARDIS’in ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

TARDIS’e mekanda ve zamanda yolculuk yapan uzay aracı demiştik en basit haliyle. Buraya kadar her şey normal ama bilinmesi gereken bir şey var ki TARDIS’i diğer uzay araçlarından ayıran en büyük özellik içinin dışından daha büyük olması. Fotoğrafta da görüldüğü üzere dışı 1950ler İngiltere’sinin polis kulübesiyken içi alabildiğine geniş ve konsol odasından başka sayısını bilmediğimiz(çoğu zaman Doctor sonsuz sayıda der) odalardan oluşuyor.

Aslında TARDIS’in mekaniğinde bukalemun devresi var ve bu TARDIS’in cisimlendiği(ya da indiği) yere uygun şekil almasını sağlıyor mesela bir eve mi cisimlendi dolap olabilir veya bir müzeye mi o zaman da heykel olabilir. Fakat Doctor’un TARDIS’inin bukalemun devresi sıkışıyor, bozuluyor ve 1950ler İngiltere’sinde cisimlendiği son haliyle polis kulübesi olarak kalıyor. Bazen Doctor’un aklına bunu düzeltmek gelse de artık alıştığı için halinden memnun. Son olarak 6.Doctor’un bir bölümde düzelttiği ve TARDIS’in piyano ve dolap şeklini aldığını ve sonra geri polis kulübesine döndüğünü söylemeden de geçememek lazım.

Bu boyutsal farklılığı birkaç şekilde açıklayabiliriz. Öncelikle TARDIS’in içi ve dışı farklı boyutlarda yani bu büyüklük olarak değil şöyle diyebiliriz dışı 3. boyuttayken içi Time Lord teknolojisinin sayesinde bilmem kaçıncı boyutta veya 4.Doctor’un yol arkadaşına da açıkladığı gibi 2 eş boyuttaki kutulardan uzağa konulanı daha küçük görürüz.

Neredeyse yol arkadaşlarının hepsi TARDIS’in içine adım attıklarında bu şaşkınlıklarını hep aynı sözle dile getirmişlerdir ve Doctor’un da artık hoşuna giden bir hal almaya başlamıştır. ‘It’s bigger on the inside’ : ‘İçi dışından daha büyük’. Ta ki son yol arkadaşı Clara’nın Doctor’u şaşırtıp ‘dışı içinden daha küçük’ demesine kadar.

Not: TARDIS yolculuk için ihtiyacı olan yakıtı kalbinde veya merkezinde gerçekleşen süpernova patlamasından ve yer yer evrendeki çatlaklardaki sızıntılardan Artron enerjisi olarak alır. Ayrıca TARDIS üretilmez, inşa edilmez, yetiştirilir.

TARDIS devam edecek…

  • http://www.yemektarifleri.guru/ oaskan

    fregmanları tv de yayınlanmaya başladı. ilgi çekici…

  • Mehmet

    Çok harika bir filme benziyor izleyeceğim mutlaka