PAYLAŞ
DOCTOR WHO – TARDIS GÜNLÜKLERİ 5. GÜN

Uzayda yolculuğa kimsenin itirazı yok, peki zamanda yolculuk?

İşte burada olaylar karmaşıklaşıyor. Omega’nın –eski bir Time Lord- keşfine dayanıyor zamanda yolculuk. İngilizce haliyle ‘TARDIS dematerialises’ yani madde şeklinden çıkar ve yolculuğuna ‘Time Vortex’ te (Zaman Girdabı’nda) devam eder ve bir yere ineceği zaman ‘TARDIS materialises’ yani cisimlenir ve bu çok kısa sürede gerçekleşir. Bu tabirleri kullanmak gerekir ki TARDIS uçuyor demek veya iniş yapıyor demek basit kalıyor.

Şimdi daha net anlayabiliyoruz Doctor’un maceradan maceraya koşmasındaki TARDIS’in rolünü. İlk yazıda da bahsettiğim gibi kimi zaman uzaya kimi zaman geçmişe kimi zaman geleceğe…

Ama işte o kadar basit değil çünkü Doctor’un TARDIS’inin navigasyon sistemi bozuktur aslında ki bunu 7.sezon finalinde de gördüğümüz şekilde Doctor bu TARDIS’i Gallifrey’de tamirhaneden çalmıştır. Bu nedenle ki olaylardan olaylara atlaması kendi elinde değil daha çok TARDIS’in elindedir. ‘Doctor’s Wife’ bölümünde TARDIS’in matrisi bir insan vücuduna sıkışık kalmış ve konuşabiliyorken Doctor’a şunu söylemiştir: Sen beni çalmadın, ben seni çaldım.

Doctor’un TARDIS’i kullanmayı bildiğini söylemek biraz yanlış olur. Mesela 1.Doctor’un yol arkadaşları Ian ve Barbara eve dönmek istemişler ama Doctor bir türlü başaramamıştır. Tabi artık daha tecrübeli Doctor bu konuda ne de olsa 2000 yaşını aştı.
[reklam]
Son olarak TARDIS’in iç dizaynını bazı Doctorlar değiştirmiştir keyfi olarak. Genel olarak farklı dursa da konsol odası kendinin de dediği şekilde ‘yuvarlak şeyler’ den hiç vazgeçmemiştir hala ne olduklarını bilmemesine rağmen(Sol üst: 5.Doctor, Sol alt: 11.Doctor, Sağ üst: 10.Doctor, Sağ alt: 12. Doctor).

TARDIS
TARDIS


________________________________________________
Doctor’un dışında Meddling Monk, The War Chief, Master ve Rani’nin TARDISleri de görülmüştür klasik seride.

Ekstra Not: 26+8 toplam 34 sezon 1 film boyunca birkaç bölüm haricinde tüm bölümlerde TARDIS görülmüştür.
________________________________________________