PAYLAŞ
The Companions

Companion: Yol Arkadaşı

Doctor’a bunca zamandır yolculuğunda eşlik eden arkadaşları, asistanları, hatta belki de ailesi…

Yer yer Dünya’dan yer yer de başka gezegenlerden olan yol arkadaşlarıyla maceradan maceraya atlayan Doctor onları kendisine duygusal bir bağ ile bağlamıştır hep. Companionları -diyebiliriz ki- arkadaştan ötedir Doctor için. TARDIS ıssız bir mekandır companionsız. Sadece dizidekileri düşününce 40’tan fazla companionla yolculuk yaptığını görebiliriz. Kimi birkaç bölüm kalırken kimi Doctor’un regeneration ınına şahit olup 2 farklı Doctorla yolculuk yapmıştır.

Doctor’un düşmanlarına göre ise companion Doctor’un silahıdır. Pek haksız da değiller, kimi durumlarda companionlar Doctor’u korumak, kurtarmak için ellerinden geleni ardına koymazlar. Hatta canını feda edenler de olmuştur: 1.Doctor için Sarah Kingdom veya 5. Doctor için Adric.

Doctor’un companionsız yolculuklarının sayısı bir elin parmaklarını geçmemiştir. Düşününce Doctor yalnız kalmamalı onca uzay ve zaman hep bir yerleri kurtarmanın, korumanın peşinde…

Bazı companionların yeri çok farklıdır Doctor’da ki Rose Tyler, 9. ve 10. Doctorla yolculuk eden Rose’un -ne kadar ikisi de dile getirememiş olsa da- 10.Doctorla birbirlerini sevdiği ortadaydı. Sarah Jane Smith ise Doctor’un gerçek ve harbi dostuydu. 11.Doctor’un karısı River Song sürekli bir companion değildi belki ama yer yer gidip geliyordu, 10.Doctor’a da gitmişti. Susan Foreman 1.Doctor’un ilk yol arkadaşı ve gerçekten torunuydu(Doctor TARDIS çalıp torunuyla kaçmıştı). Romana ise belki de Doctor Who’nun altın çağı denilebilecek zamanda 4. Doctorla yolculuk eden Doctor gibi Time Lord(veya Lady) tu. Farklı bir örnek ise Black Guardian tarafından kandırılan ve Doctor’u öldürmeye çalışan Turlough veya gittiği gelecekten bilgileri geçmişe götürmeye çalışıp 9.Doctor tarafından kovulan Adam Mitchell. K9 ı da unutmamak lazım, 4. ve 10. Doctorla yolculuk yapan sadık, bilgi deposu, robot köpekti.
[reklam]
En uzun süre dizide kalan: Jamie McCrimmon, 2.Doctor’un companionı
En çok Doctorla karşılaşan: Sarah J. Smith, 1.2.3.4.5.10.11. Doctor
ve Brigadier Lethbridge-Stewart, 1.2.3.4.5.7.12. Doctor

Not: Doctor companionlarının hiçbirini unutamamıştır, unutamaz. Şu an 12.Doctor’un TARDIS inin konsolunun üstünde Gallifrey alfabesinde onların her birinin ismi yazdığı söyleniyor.

Tardis
Tardis

  • msknow

    sayenizde Doctor u izler olduk …

  • Ayşe

    Doctor izlenmesi ve takip edilmesi bir film.