PAYLAŞ
DOCTOR WHO TARDIS GÜNLÜKLERİ 7.GÜN

Doctor bugüne kadar belki de yüzlerce yaratık, robot veya insanla karşılaştı. Tabi ki de birçoğunun yaklaşımı hiç de dostça değildi. Bu yazıda Doctor’un dizide 51 yılda hep karşılaştığı belli başlı düşmanlarını inceleyeceğiz.

DALEK

Tüm Doctorlara gelen(8.Doctor sadece filmde yer almış, Dalekler kitaplarında gelmişlerdir) Dalekler Doctor’un en büyük düşmanıdır. Süpürgeye benzeyen dış kabuklarıyla mükemmel bir savunma mekanizmalarına sahiptirler. İçlerinde mutasyona uğramış insan kalıntıları içeren Daleklerin yaratılış amacı kendi dışındaki diğer tüm ırkları yok etmektir. Kendilerinin en üst yaratılış olduğunu düşünürler. ‘Exterminate!’ (Yok et) sözünü her daim kullanırlar ve duygulardan yoksundurlar. 1.Doctor’un Daleklerin gezegeni olan Skaro’ya gitmesiyle başlayan Doctor-Dalek çatışması hala sürüyor. Belki Doctor Daleklere karşı silah kullanmıyor fakat onları her zaman defetmeyi başarıyor. Doctor’a Skaro’da ‘The Oncoming Storm’ yani ‘Yaklaşan Fırtına’ deniyor ve bu da Daleklerin Doctor’dan korktuğunun kanıtı.
Zayıf Noktaları: Göz Sapı.

Dalek - Doctor Who
Dalek – Doctor Who

CYBERMEN

Yine neredeyse tüm Doctorlara gelen Cybermen Doctor’un en önemli düşmanlarındandır. Cybermen’in aslında düşüncelerinde şu yatar ‘duygular zararlıdır, insanlara en çok duyguları zarar verir’. Bu düşünceyle duygularından arındırılan insanlar bir Cyberman zırhına konulur ve daha sağlıklı daha sorunsuz bir hayat başlar onlar için. Evet belki de böylesi daha yararlı hatta uzun yıllar yaşama fırsatı sunuyormuş gibi dursa da duygulardan, insani özelliklerden yoksun o düz hayat yaşanmaz. Herkesi kendileri gibi yapmaya çalışan Cybermen direnenleri de ‘Delete!’(Sil) sözleriyle yok etmişlerdir. Dünya, Ay veya Mondas gibi farklı gezegenlerde Doctor’un karşısına çıkmışlardır hep.
Zayıf Noktaları: Altının vücutlarına zarar vermesi.

Cybermen - Doctor Who
Cybermen – Doctor Who

MASTER

Doctor gibi Time Lord olan Master yer yer gelip Doctor’un başına bela olmuştur. Çocukluk arkadaşı olan Doctor ve Master, Master’ın kötü işler peşinde koşması, farklı gezegenlerde ortalığı karıştırması gibi sebeplerle ayrı düşmüşlerdir. Çok zeki ve sinsi olan Master çoğu alanda Doctor’dan daha başarılıdır ve her zaman ortalığı karıştırıp kaçmasını bilmiştir. Regeneration haklarını bol bol kullanan Master 8.Doctor’un geriye kalan regeneration haklarını kendine almak için çok uğraşmış ama başaramamıştır. Doctor her zaman Master’a el uzatmıştır birlikte yolculuk edebilmek için ama Master ne kadar kabul etmese de onun da aslında eski dostunu özlediği ortadadır.

Mastera - Doctor Who
Mastera – Doctor Who

SONTARAN

[reklam]
Savaşçı bir yaratılışa sahip olan Sontaranlar için en önemli şey yok etmek değil savaşmaktır. Savaşmak onlar için en şerefli iştir. Belki o kadar da güçlü gözükmeyen bu Sontaranlar 4.Doctor zamanında, Gallifrey’i(Doctor’un gezegeni) fethetmişlerdir veya 6.Doctor zamanında, zamanda yolculuk yapabilmek için 2.Doctor’u kaçırmışlardır zamandan. Ama şu an 11. ve 12. Doctor’un arkadaşı olan Strax(hemşire Sontaran) minnet borcu için yer yer Doctor’a yardımcı oluyor.
Zayıf Noktaları: Enselerindeki delik zarar görürse etkisiz hale gelirler.

Sontarans - Doctor Who
Sontarans – Doctor Who

AĞLAYAN MELEKLER

Dışardan bakınca basit bir heykel gibi duran bu yaratıklar aslında siz onlara baktığınız sürece taşlaşmış haldedirler, eğer gözünüzü bir saniye kırparsanız anında hareket edip size doğru saldırıya geçerler. Çok hızlıdırlar, olaylar göz kırpma süresinde gerçekleşir. O yüzden 10.Doctor’un ‘Don’t Blink!’ (Gözünü kırpma) sözü akıllara kazınmıştır. Dokunduğu insanları geçmişe yollarlar ve o arada geçip giden zamanla beslenirler. Mesela birisini 1960a yolladı dersek o 1960dan itibaren yaşar ve günümüzde ölür bunların hepsi göz açıp kapayıncaya kadarki zamanda gerçekleşir. O kişinin 55 yılı 1 sn de yaşanır neredeyse ve bu 55 yılın enerjisiyle beslenir Ağlayan Melekler. Taşlaşmaları da savunma mekanizmalarıdır, eğer biri ona bakarsa taşa dönüşürler. O yüzdendir ki evrendeki en yalnız yaratıklardır.
Zayıf Noktaları: Zamanda paradoks(çelişki) oluşması.

Blink Weeping Angels - Doctor Who
Blink Weeping Angels – Doctor Who

  • disqusbll

    sürekli takip ettiğim bir dizi. güzel bir paylaşım. daleklerden ağlayan meleklere kadar süper bir anlatım olmuş.

  • abdurrahman

    Birçok yabancı dizi izledim fakat bu diziye hiç bakmadım bile ama merak etmeye basladım şimdi.

  • Mustafa MAçin

    ilginç bir bakmalıyım 😀