PAYLAŞ
Doctor Who

Doctor Who’yu Doctor Who yapan en önemli özelliği de hiçbir bölümünün veya sezonunun birbiriyle bağlantısını koparmaması. Dizinin klasik serisi 1963-1989 yılları arasında yayınlandı ve günümüz serisi de 2005’ten beri devam ediyor. Aradaki 16 yılda sadece bir film çekilmesine rağmen günümüz serisi klasik seriden hiçbir şekilde bağlarını koparmamıştır. Bunu değişik örneklerle açıklayabiliriz:
11.Doctor vampirimsi Satürnlülere kimlik olarak psişik kağıdını gösterirken fotoğrafta 1.Doctor gözükmesi.

DW Library Card
DW Library Card

50.yıl özel bölümü 1963’teki ilk bölüme çok benzer bir açılışla açıldı ve dizide TARDIS’in ilk görüldüğü yer olan I.M. Foreman Scrap Merchant 76 Totter’s Lane’in tabelası gözüktü ekranda. Ayrıca 6. ve 7. Doctor’un birer hikayeleri de 76 Totter’s Lane’de geçmişti.

Totter's Lane
Totter’s Lane

12. Doctor’un ilk bölümünde geçen Droidlerin gemisi SS Marie Antoinette’in Madame de Pompadour’un kardeş gemisi olduğu geçmişti ki Madame de Pompadour 10. Doctor’un buna benzer Droidlerle karşılaştığı gemiydi.

Marie Antoinette
Marie Antoinette

10. Doctor bir bölümde gaz maskesi taktığı zaman 9.Doctor’un bir hikayesinde geçen gaz maskeli çocuğun repliğine atıfta bulunarak o çocuk gibi ‘Are you my mummy?’ demesi veya 12.Doctor’un son sezonda benzer bir şekilde mumyalı bölümde biraz kelime oyunuyla ‘Are you my mummy?’ yi tekrar hatırlatması.

Are you my mummy
Are you my mummy

11.Doctor’un Rings of Akhaten bölümünde ‘Buraya önceden torunumla gelmiştim’ diyerek 1.Doctor ve torununa atıfta bulunması.

6.Doctor’un Timelash bölümünde gittiği gezegende halkın önceden Doctor’un oraya geldiğini hatırlamaları ve gösterdikleri tabloda 3.Doctor’un ortaya çıkması.

3. Doctor
3. Doctor

50.yıl özel bölümünde 11.Doctor 10.Doctor’a ‘Reverse the polarity’ diyerek 3.Doctor’u yad etmiş oldular ki 3.Doctor bu sözü çok kullanmıştır.

Reverse the polarity
Reverse the polarity

50.yıl özel bölümünde ‘Black Archive’da günümüz ve klasik serinin –neredeyse- tüm companionlarının fotoğraflarının yer alması.

Companion Duvarı
Companion Duvarı

Osgood’un 11.Doctor zamanında 4.Doctor’un atkısını ve 12.Doctor zamanında da 11.Doctor’un papyonunu takması.
[reklam]

Osgood Scarf
Osgood Scarf

Doctor Who Osgood bow tie
Doctor Who Osgood bow tie

Mini bölüm olan ‘The Night of The Doctor’da 8. Doctor’un zamanında 4.Doctor iken gittiği Karn’a kaza sebebiyle düşmesi ve ordakilerin Doctor’un son kez de olsa buraya tekrar geleceğini bilmeleri ve dile getirmeleri.

Bu böyle uzar gider ve daha onlarca böyle atıflarla karşılaşabiliriz Doctor Who’da fakat ben son olarak en sevdiğimi de eklemek istiyorum:
3.Doctor regeneration geçirirken Brigadier ‘İşte yine başlıyoruz’ diyerek bir kez daha şaşkınlığını belirtmişti ve 12.Doctor regeneration geçirdikten sonra da Madame Vastra aynı şekilde aynı ifadeyle ‘İşte yine başlıyoruz’ diyerek Brigadier yi tekrar anmış olduk.

Brigadier
Brigadier

Madame Vastra
Madame Vastra

İşte Doctor Who böylesine güçlü ve bağlı bir bütün. Her an bir yerinden size yine Doctor Who’yla ilgili bir anı hatırlatacak bir şey çıkabilir.

  • Sezai

    Açıkçası takip ettiğim bir yazı dizisi. Doctor Who zaten severek izlediğim bi dizi.