PAYLAŞ
Doctor Who

Doctor Who tüm dünya genelinde izlenen fenomen bir program. Öyle ki 50. Yıl özel bölümü ‘The Day of The Doctor ’ 94 ülkede aynı anda yayınlandı 23 Kasım 2013’te(Türkiye’de de Cnbc-e’de). Bu Guiness Rekorlar Kitabı’na girmesine de olanak sağladı yani sıradan bir olay değil bu sonuçta 94 ülke aynı anda aynı şey yayınlıyor.
Bu evrensel oluşunun getirdiği büyük bir hayran kitlesi de var tabiki ‘whovian’ diye adlandırılan( Mesela ben;) ). Cep telefonlarının zil sesleri ya herhangi bir sezonun Doctor Who jeneriğidir ya da TARDIS’in sesi (hatta bazen Daleklerin ‘Exterminate’ diye seslenmeleri), odalarında posterler, kitaplıklarında Doctor Who kitapları veya en basitinden duvar kağıtları Doctor’dur. Belki Türkiye’de pek bilinmiyor ama Comic Con(bilumum bilim-kurgu, fantastik fuar) ların vazgeçilmezleridir whovianlar.

Ve whovian ların hepsinin bildiği çok önemli bir söz vardır: YOU NEVER FORGET YOUR FIRST DOCTOR (İlk Doctor’unu asla unutamazsın). Bu öyle doğru bir tespittir ki istediğin kadar Doctor Who sezonu izle istediğin kadar kitaplarını oku, çizgi romanlarını takip et, sesli dramalarını dinle favori Doctor’un değişmez. Diğer insanların en sevmediği aktör de olsa en kötü Doctor’u oynayan kişi( ki böyle bir şey yok 😉 ) de olsa o senin Doctor’undur. İlk TARDIS’e adım atan olarak onu görmüşsündür, ilk şu sözü ondan duymuşsundur: I am The Doctor .
[reklam]
Tüm Doctorlar’ı izleyen, dinleyen, okuyan biri olarak kendimden örnek verebilirim ki favori Doctor’um değişmedi, değişemez de. Klasik Serinin tamamını bitirmiş(kayıp bölümler hariç), günümüz serisini bitirmiş ve hala izleyen, farklı Doctorlar’ın kitaplarını okumuş ben hala diyorum ki: Benim Doctor’um 10 dur ve 10 kalacaktır. İlk izlediğim bölümün Doctor Who’nun en kötü en saçma bölümlerinden olan ‘Love&Monster’ olmasına rağmen sadece şunu gördüm o bölümde ‘Doctor diye bir karakter var ne yapar ne eder bilmiyorum ama işte bu Doctor’.
Kabul etmek gerekirse en iyi Doctor 4. Doctor’du yani en ufak hareketinden o karakter akıyordu. Bugün de hala diyorum ki Tom Baker(4.Doctor) boşuna 7 sezon kalmamış. Ama hala benim Doctor’um 10.
En kötüsü de nedir bilir misiniz? Sizin Doctor’unuzdan sonra gelen Doctor’a alışmak! Sizin Doctor’unuzu o öldürmüş gibi muamelede bulunursunuz ama bir sezon geçer bakmışsınız ki ona da alışmışsınız, o da Doctor’dur. Şahsen 11.Doctor’un ilk sezonunu hiç beğenmemiştim yayınlandığı zamanlar ama şimdi dönüp izlediğimde bunun sadece benden kaynaklandığını fark ettim, tamam belki hala iyi bir sezon değildi fakat 11.Doctor’a o gün vermediğim değeri sonraki 2 sezonunda fazlasıyla verdim. Şu an İngiltere’de 12.Doctor’u beğenmeyen küçük bir kitle var 11e olan bağlılıklarından dolayı ama onlar da görecek ki(yani bu sezon) o da Doctor.

  • Sezai

    Muhammed Bey öncelikle merhabalar,

    Yazılarınızı büyük bir keyifle takip ediyorum. Ben de ilk doktorumu unutamamak ile beraber sıkı bir whovian sayılabilirim. Ve bazen bütün whovianların birleşmesini filan hayal ediyorum. Belki o zaman dünya daha güzel bir yer olabilirdi. Sonra aklıma siz geliyorsunuz belki diyorum belki Muhammed Bey bunu başarabilir. Evet sonunda bunu diyebildim. Bir gün herkesin bir doktoru olması dileğiyle.

    Selamlar ve Sevgiler

    A whovian..