PAYLAŞ
Domain Alisverisi

Bu yazımızı okuyorsanız muhtemelen bir internet sitesi açma amacınız var ama alan adı seçimi konusunda büyük tereddütleriniz var. Hatta belki de daha araştırma bile yapmdan bir yardım arayışı içine girdiniz. Hazır gelmişken sizlerin elini boş döndürmek istemeyiz. Dolayısıyla da bu yazımızda sizlere domain nasıl seçilir ve domain seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları anlatmak istiyoruz.

Domain Nasıl Seçilir ?

Domain seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar mevcut. Ama bizce en önemli noktalar şunlar;

Az, Öz ve Akılda Kalıcı

Evet seçeceğiniz alan adı mümkün olduğunca kısa olmalı. Yapacağınız işi çağırıştırmalı ve bir ağlantısı olmalı. Ve ileriye dönük akılda kalıcı olmalı.

Tabi her güzel şey gibi bu özellikteki alan adlarını bulmak, ele geçirmek çok zor. Çünkü herkesin aklında neredeyse aynı kriterler mevcut. Dolayısıyla herkes benzer alan adlarına yöneliyor. Tabi bunun bir diğer nedeni ile internetin tüm yükünü omuzlarında taşıyan “.COM” alan adı.

Domain Alisveris
Domain Alisveris

Bu konu aslında çok temel. Çünkü düşündüğümüzde herkes aradığı domain ile ilgili ilk önce .com versiyonuna bakıyor. Daha sonra bulamazlarsa farklı varyasyonlara yöneliyorlar.

Ama doğal olarak zaman içinde neredeyse tüm .com alan adları dolmuş durumda. Peki bundan sonra ne yapılacak?

Yeni trend domain ticareti

Bu durumdan kurtulmanın veya bunu bir fırsata çevirmenin yolu domain alım satım yapmak olacak gibi. Çünkü çoğu kişi kullanmayacak olsa bile yatırım amcıyla alan adlarını kayıtlıyor. Ve ilgili sitelerde satışa çıkarıyor. Peki bu kişilere para vermek istemiyorsanız ne yapabilirsiniz? önünüzde iki seçenek var.

1 – Düşen Domainleri Takip Etmek

Önünüzde ilk seçenek düşen ve boştaki domainleri takip etmek olacak. Çünkü bu sayede satmak amacıyla veya kullanmak amacıyla alınan domainleri uygun sıfır fiyatına alabilirsiniz. Ama unutmayın herkes almak isteyebilir. Hızlı davranmakta fayda var.

2 – Domain haberlerini takip etmek

Bu bana neler kazandıracak demeyin boşuna. Domain haberleri takip ederek büyük firmaların alımlarını takip edebilir ve yeni nesil trendleri keşfedebilirsiniz.

DomainAlisveris.com  domain Alıp satmanın kolay ve güvenli adresi olarak sizlere hizmet vermek istiyor. Twitter adreslerinden ( twitter.com/domainalisveris  )de güncel haberlere bakabilirsiniz.