PAYLAŞ

 

Gün geçtikçe yeni bir dil öğrenme ihtiyacımız artıyor. Bu sebepten dil öğrenmede yeni yöntemler ortaya çıkıyor. Son yıllarda popüler hale gelen online dil eğitimi bu yöntemlerden biri. Bu yöntemi kullanan Duolingo, Babbel  ve Busuu gibi birçok uygulama var. Duolingo hem ücretsiz oluşu hem de bütün platformlarda(ios,andorid,wp) olması sebebiyle diğerlerinden biraz önde bana göre. Bu yazımızda Duolingo hakkında bilgi vereceğiz.

İyi okumalar !

Duolingo

Online dil öğrenme sitesi olan Duolingo ile hem bilgisayarınızdan hem de tablet ve telefonlarınızdan dil öğrenebilirsiniz. Duolingo dil öğrenmeyi insanlara nasıl sevdirebiliriz sorusunun cevabı olarak ortaya çıkmış desek yeridir. Sitenin işleyişi hakkında bilgi verelim.

1. İlk olarak siteye üye oluyorsunuz ve hangi dili öğrenmek istediğinizi seçiyorsunuz.

İngilizce bilip yeni bir dil öğrenmek isteyenler için birçok dil seçeneği mevcut. İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce..

Türkçe bilenler için şuan sadece İngilizce eğitimi açık ancak yakın zamanda Almanca eğitimi de tamamlanacak.

2. Öğrenmek istediğiniz dili seçtikten sonra bir seviye sınavına giriyorsunuz. Bu sınav sizin dil bilginize göre hangi seviyeden başlayacağınıza karar veriyor.

Duolingo 25 seviye üzerinden işleyen bir program. Her seviyenin belli özel testleri var. Bu testleri geçtikçe puan kazanıyorsunuz ve seviye atlıyorsunuz.

3. Seviyeniz belirlendikten sonra şekildeki gibi konular karşınıza geliyor. Ben İngilizce’den Fransızca öğrendiğim için konular ingilizce olarak yazıyor onu belirteyim. Bu aşamadan sonra yapacağınız sıra ile konuları tamamlamak.

Screenshot_5

Bir konuya tamamlamanız için içindeki bütün testleri geçmeniz lazım. Bu testlerin sayısı konudan konuya değişiyor. Bazı konularda 8 test olurken bazılarını 2 test çözerek geçebiliyorsunuz. Konuların içinde kısa kısa gramer bilgileri yazıyor. Testleri çözmeden önce okumanızı öneririm. Aşağıdaki resim Occupation konusunu gösteriyor.

Testler
Testler

4. Testleri çözerken birçok yöntem kullanacaksınız. Duyduğunu anlama, direk çeviri, çoktan seçmeli veya telaffuz etme becerinizi geliştireceksiniz. Her testte doldurmanız gerek bir bara var. Yanlış yaptığınız da bu bara azalıyor. Ne kadar az yanlış cevaplarsanız testi o kadar çabuk bitirirsiniz.

[reklam]

5. Duolingo’da bir konuyu tamamlayınca sarı renk aldığını göreceksiniz. Bu demek oluyor ki o konuyu tamamen hakimsiniz. Ancak bir süre sonra konunun rengi sarıdan eski haline dönecek, o zaman testi tekrar çözmeniz gerekiyor. Bu sayede tamamladığınız bir konuyu ara ara tekrar etmiş oluyorsunuz. Şunu da belirteyim her seferinde konunun bütün testlerini çözmeniz gerekmiyor. Testi çöz yaparak tek bir test ile konuyu sarı hale getirebilirsiniz.

6. Konuları tamamladıkça lingot kazanacaksınız. Nedir bu lingot ? Lingot Duolingo’da para yerine geçen bir şey. Lingot Store’a gidip yeni testler, quizler alabilirsiniz.

7. Duolingo’da kendinize bir hedef koymanız isteniyor. Günlük olarak kaç xp(puan) kazanmak istediğinizi belirtiyorsunuz(10xp,20xp,30xp vb.). Her test 10xp kazandırıyor. Duolingo hedeflerinizi tamamlamadığınız günlerde sizi mesaj atarak uyarıyor.

8. Duolingo’yu akıllı telefonunuza indirerek kullanabiliyorsunuz. Telefonlarda testleri çözerken size 3 hak tanıyor. Eğer bir testte 3 defa yanlış yaparsanız testi baştan çözmeniz gerekiyor.

Genel olarak işleyiş bu şekilde. Yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız Duolingo’yu denemenizi tavsiye ederim.

Site: Duolingo 

The app was not found in the store. :-( #wpappbox

Links: → Visit Store → Search Google
The app was not found in the store. :-( #wpappbox

Links: → Visit Store → Search Google
The app was not found in the store. :-( #wpappbox

Links: → Visit Store → Search Google
  • Mustafa

    Yararlı bir uygulama olabilir ,aslında denemeyi de düşünüyorum.

  • Melih

    Aslında enteresan bir uygulama. Faydalı olacağını düşünüyorum.