PAYLAŞ
Eğitim Konulu Filmler

Okulların yaklaşmaya başlaması ile birlikte öğrencileri bir telaş ve bir sıkıntı sarmaya başladı. Pek göstermeseler de öğretmenlerde de biraz iç sıkıntısı olmaya başladı 🙂 Biz de bu yazımızda sizlere eğitim üzerine izlenmesi gereken filmler listesi oluşturarak birazcık da olsa sizi okula hazırlamak istedik. Bu filmler sonrasında motivasyonunuzu sağlayabilirsiniz. Daha fazla uzatmadan yazıya geçelim. Filmler arasında film resimlerinin sağ üstünden geçiş yapabilirisiniz. Mobildeyseniz ise kaydırarak geçiş yapabilirsiniz.
 

1Son Ders Aşk ve Üniversite

Son Ders Aşk ve Üniversite

Eğitim konulu filmler deyince yerli filmler arasından izlemeniz gereken filmlerin başında geliyor. Üniversitede ders veren ve kanserle boğuşan bir öğretim görevlisinin farklı ders anlayışı sizi etkileyecektir.

2Sınav

Sınav

Yine yerli yapım bir filmle karşı karşıyayız. Sınav stresini konu alan Sınav filminde ÖSS‘ye hazırlanan öğrencilerin sınav sorularını çalma macerası anlatılıyor. Aslında yabancı bir yapımdan birebir esinlenilmiş olsa da yerli motiflerle döşenmiş ve hüzünlü anlarla sizleri şaşırtıyor.

33 İdiots

3 İdiots

Aamir Khan Filmleri listemizde de yer alan 3 İdiots Hindistan’da mühendislik eğitimine başlayan 3 öğrencinin sisteme karşı duruşlarını eğlenceli olarak anlatan filmdir. Eğlencenin yanında verdiği mesajlar ve eğitim sistemini sorgulayan yapısı ile mutlaka izlenmesi gereken filmlerin başında yer alıyor.

4Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği

Şüphesiz ki eğitim konulu filmler denince Ölü Ozanlar Derneği‘nden bahsetmemek imkansız. 1950’lerde muhafazakar bir lisedeki eğitim sisteminin yenilikçi ve kalıpları kıran bir İngilizce öğretmeni tarafından kırılmasını konu alan film, eğitim sistemine yaptığı eleştirilerle öne çıkıyor.

5Yerdeki Yıldızlar

Taare Zameen Par

Orjinal ismi Taare Zameen Par olan ve yine bir Aamir Khan Filmleri klasiği olan Yerdeki Yıldızlar disleksi hastası olan bir çocuğun eğitim sistemi ve zihinlerdeki düşünceler arasında yaşadığı sıkıntıları ele alıyor.

HAYATIN AMACINI, MUTLU OLDUĞUN YERDE ARA.

6Tehlikeli Oyun

Tehlikeli Oyun

Gerçek bir sosyal deneyi konu alan Tehlikeli Oyun‘da öğretmen öğrencilere siyasi akımları anlatmak için bir oyun yaptırır. Önce inanmayan öğrenciler daha sonra bağımlı hale gelirler. Ve oyun tehlikeli hale gelmiştir.

 
 

Bu yazımızı 6 film ile sonlandıralım. Sizler de izlemedikleriniz varsa okul başlayana kadar izleyin ki okula hazır olarak başlayın.

İyi Seyirler 🙂