PAYLAŞ
Kore Dizileri

Son zamanlarda gerek dizi izlemek olsun gerek ise de film izlemek olsun, her zaman yaptığımız aktivitelerin bir tık daha üzerine çıkıyor. Aslına bakarsanız bunun birazda teknoloji ile ilgisi olduğu aşikar. Çünkü artık sadece televizyonlarda izlemiyoruz dizi veya filmleri veya bilgisayarlarda izlemiyoruz. Yeri geliyor tabletlerde yeri geliyor telefonlarımızda bile izleyebiliyoruz. Bu bakımdan zaten film ve dizi konusunda oldukça geliştiğimiz söylenebilir. Herkes bir şekilde izleme imkanı buluyor ve bu sayede de izlenme oranları yükseldikçe dizi ve film çekimleri de o derece de artıyor denilebilir. Kore dizileri de bunların başında geliyor.

Artık sadece Türk film veya dizilerini izlemiyoruz bildiğiniz üzere. Uzun zamandan beri en çok izlenilen ve dillerden düşmeyen diziler genellikle Bollywood filmleri oluyor ve aynı zamanda Kore filmleri. Zaten Türk yapım filmlerine baktığımız zaman gerçekten de tamamen Kore filmlerinden esinlenildiğini görüyoruz. Ama yine de kendimizmiş gibi izliyoruz, şimdilerde ise Kore dizileri ve aynı zamanda filmlerin  kendilerini izler olduk ve onların bağımlısı haline geldik. Şimdi sizlere en iyi Kore dizileri hakkında bilgi vereceğiz. Bu sayede belki sizlerde, hangi dizileri izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. 

En İyi Kore Dizileri

Mischievous Kiss

Mischievous Kiss
Mischievous Kiss

Aslına bakarsanız diğer adı ile Playfull Kiss, senaryosu olsun veya oyuncu kadrosu olsun mükemmel bir romantik aynı zamanda komedi sahnelerini bizlere sunuyor. Her ne kadar çoğu zaman basit sahneler olarak geliyor olsa bile, yine de duygulanmaktan veya gülmekten alamıyoruz kendimizi. Oh Ha Ni adlı kız ne zekidir ne de yetenekli. Kendi halinde olan bu kız sadece aşıktır. Aşık olduğu erkek ise okulun meşhur erkeklerinden ve oldukça yakışıklı erkeklerinden başkası değildir. Bu kızın tek amacı ise okulun dehası olan Baek Seung Jo’nun kalbini çalmak ki bu da o kadar kolay değil. Ona bir mektup yazıyor ve maalesef o çocuk ise mektupta ki hataları düzeltip kıza geri veriyor. Oh Na Ni’nin evleri deprem yüzünden hasara uğrayınca, babası ile birlikte babasının arkadaşına kalmaya gideceklerdir ve bu arkadaşı elbette Baek Seung Jo’nun babasıdır. 

Eunggeubnamnyeo (Emergency Couple)

Emergency Couple
Emergency Couple

Mükemmel bir aşk hikayesine şahit olabileceğiniz bir dizi ile karşı karşıya kalacağınız bir dizi. Jin Hee diyetisyendir ve gayet tatminkar düzeyde bir hayat yaşamaktadır. Chang Min ise tıp fakültesi öğrencisidir ve iki kişi tanışırlar. Bir süre sonra her ne kadar Chang Min’in ailesi karşı olsa bile evlenmeye kalkarlar ve evlilik yoluna girerler. Chang Min’in ailesi tamamı ile doktor olmak ile birlikte belki de bu sonucu kabul etmezler. Chang Min ilaç satıcısı olarak işe başlamaya karar vermiştir ve bu kararını uygulamıştır. Ama ailesinde ki baskı onun evliliğinin bitmesine kadar götürecektir öyle bir baskı vardır ki üzerinde ailesi de bu baskıyı empoze etmişlerdir ona. Boşandıktan sonra kader ki bu iki eski eşi bir araya getirdi. Jin Hee tıp öğrencisi olmuştur ve Chang Min’de eğitimine kaldığı yerden devam etmektedir. Aynı hastanede çalışmaya başlayarak karşılaşacaklardır.

Sungkyunkwan Scandal

Sungkyunkwan Scandal
Sungkyunkwan Scandal

Kim Yoon Hee, gerçekten çalışmak zorundadır, üstelik kardeşi yerine çalışmak zorundadır ki ev geçindirebilsin. Şans her zaman ondan yanadır ki; Sungkyunkwan üniversitesini büyük bir başarı sayesinde kazanmıştır. Üstüne üstlük orada tanıştığı ve sürdürdüğü mükemmel arkadaşlıklarda kazanmıştır. Bu şekilde güç bir savaşın içinde bulurlar kendilerini. Küçük de bir detay vardır ki; Yook Hee kimliğini saklamak zorundadır çünkü o bir kadındır. Bu bakımdan dolayı da kendini kimi zaman sıkıntı içerisine sokmaktadır. Ama maalesef duygular her zaman ön plana çıktığı için bu durumdan pek de kaçacak gibi değildir. Oluşturduğu arkadaş çerçevesi pek de sağlıklı gelişmeyecek şekilde duygusallığa yol açacaktır. Dizi romantizmi, dramı ve aynı zamanda komediyi iç içe yaşatan bir dizidir. 

49 Days

49 Days
49 Days

En iyi dram dizisi denildiği zaman aklınıza gelen en iyi senaryo hangisidir? Sizlere Kore dizilerinde ki en iyi senaryolardan birini anlatacağım. Jin Hyun neredeyse dört dörtlük bir hayat yaşayan kadındır. Bu bakımdan da her şeyi tamdır ve aynı zamanda iyi bir ailesi vardır, iyi bir nişanlısı ve aynı zamanda çok iyi bir arkadaş çevresi vardır. Ama zamanında öyle bir kaza geçirir ki, her şeyi değişecektir. Ölüm meleği gibi bir melek onu hayata döndürecektir ve ikinci bir şans verecektir ona. Ama elbette bir karşılığı olacaktır bu ikinci hayatın. Saf göz yaşı barındıran 3 kişi bulması gerekecektir ama pek de kolay olmayacak gibi duruyor. Başka bir kadının bedeninde hayata dönen Jin Hyun bakalım bu güçlükleri aşabilecek mi ve aynı zamanda o saf 3 göz yaşına ulaşabilecek midir?

Shinsaui Poomgyuk (A Gentleman’s Dignity)

A Gentleman’s Dignity
A Gentleman’s Dignity

Her Kore dizisinde olduğu gibi burada da mükemmel dram ve romantikliği ele alan bir dizi ile karşı karşıyayız. Normal insanların hayatlarından ziyade burada bahsetmemiz gereken en önemli karakterler, kesinlikle iş hayatı ve aynı zamanda kariyerinde zirvede olan insanalar ve bu insanların aşk hayatları. Dizinin başlıca yapısı; başarılı bir mimar ve lise takım kaptanının arasında ki aşk hayatıdır. İkisi arasında ki çekimi anlatan bu dizi de birçok ödül de barındırılmaktadır. 

Cheese in the Trap

Cheese in the Trap
Cheese in the Trap

İzlenmesi gereken Kore dizileri denildiği zaman aklımıza 2016’nın yıldızı bu dizi geliyor elbette. Kesinlikle izlenmesi gerekilen bu dizinin konusuna ve içeriğine de değinmekte fayda var. Ne zaman bir üniversite romantik dizisinden bahsedeceğiz diye bekliyorduk ki; Cheese in the Trap dizisi ile karşı karşıya geldik. Genç kız üniversite okurken aynı zamanda çalışmak zorundadır. Genç kız yarı zamanlı çalışarak hem ailesine bakar hem de harçlığını bu sayede çıkartır. Okulun popüler ve herkesin gözdesi olan Yoo Jung, her yönden ideal bir genç gibi gözükmektedir ama nedendir ki Hong Seol ona inanmamaktadır, bu ikilinin arasında neden bir aşk yaşanmasın ki?

Moorim School

Moorim School
Moorim School

Kore dizileri 2016 içerisinde henüz pek bir yer edinemedi diyebiliriz. Özellikle başladığı günden itibaren pek tutunamadı ama günler geçtikçe hayran kitlesini arttırdı. Dizi yayından kaldıracağı söylentileri ile sarsılsa bile net bir şekilde yayına devam etti. Dizinin konusuna şu şekilde değinebiliriz. Son zamanlarda okul moda mod ders işlenen ve bundna başka hiç bir şeyin öğretilmediği bir yer olarak konumlandırıldı. Ama bu dizi de işlenen okul tamamen bunların dışında gerçekleşiyor. Dersleri bir kenara bırakarak, sadece inançlara duygulara ve bu gibi şeylere önem verilen ve aynı zamanda bunun eğitimine yönelen bir okul oldu. Değişik ülkelerden eğitim için gelen öğretmenlerinde hikayesi herkesin aklında yeni bir dünya oluşmasına çare oldu. Okul ve fantastik konuları içeren bu dizi aslında işlenilebilinecek en güzel konuyu işlemiş durumda, zamanla nasıl bir yere geleceğine tanıklık edeceğiz. 

Remember 

Remember
Remember

Haksızlık her zaman için sıkıntılara neden olan ve aynı zamanda maalesef ki büyük savaşlar ve çabalar sonucunda aklanılabilen bir durumdur. Dizimiz, büyük duygusallığı içermektedir. Kimi zaman değil çoğu zaman göz yaşlarımıza hakim olamayacağız. Yaklaşık olarak 4 sene önce büyük bir cinayet işlenmiştir ve Alzheimer hastası olan babanın üzerine atılmıştır bu suç. Hasta babanın oğlu bu durumdan babasını kurtarmak için büyük bir çaba sarf etse bile, gerçek katil büyük bir iş adamıdır. Durum bu kadar vahimken maalesef daha fazla çabalayacak gücü bulamaz ama pes etmeye hiçte niyetli değildir. Genç adam bu sorunun üstesinden gelebilme adına avukat olur ve avukat olduğu zamanlarda kendisi gibi avukat olan kız, onu hiç bir zaman yalnız bırakmayacaktır. 

Signal

Signal
Signal

Kore dizileri listesi içerisine  22 Ocak itibari ile giren bu nefis dizi, bizleri gerçekten şaşırtacak ölçüde. Başlangıçta bu kadar gelişeceğine ve ses getireceğine pek de ihtimal vermemiştik ama zaman geçtikçe, gerçekten ne kadar başarılı olunduğunu görmüş olduk. Eski zamanlarda bir teğmen ve yeni zamanlarda bir polisin oynadığı bu harika dizi, eskileri gün yüzüne getirmeye oldukça meraklı gibi duruyor. Her ne kadar çoğu zaman sıkıntılar ile başa çıkmak zorunda olsalar bile, maalesef bunlara katlanmak zorunda olduğunu hissediyorlar. Gizem ve fantastik gibi birçok duygunun yer aldığı dizi şimdiden gözde Kore dizilerinden biri olmaya aday diyebiliriz.

One More Happy Ending

One More Happy Ending
One More Happy Ending

Günlük hayatta karşımıza çıkan olaylar her zaman çok daha fazla ilgimizi çekiyor ve özellikle de bunların dizi olmuş hali bizleri çok daha fazla mutlu ediyor. Pekala bu kadar önemli konuları içeren bir dizi, neden izlenmesin? Her ne kadar standart bir konu olsa bile, bize verilen tavsiyeler işimize yarayacak cinsten. Gerek mutluluk veya mutsuzluklar olsun, gerekse de evlilikler veya boşanmalar olsun, oldukça net bir çizgi çizecek hayatımızda. Kesilikle izlenmeye değer bir dizi olduğunu söyleyerek, izlemenizi tavsiye ederiz. Romantik ve komedi gibi konuları işleyerek güldürürken duygusallığa da götürüyor bizleri. 

Goodbye Mr. Black

Goodbye Mr. Black
Goodbye Mr. Black

Hem aksiyonu hem de romantik ve aynı zamanda dram konularını bir dizi içerisinde görmek kimi zaman göze batabilir. Ama dizimizde hiç göze batmamıştır aynı zamanda oldukça güzel bir izlenim sağlamıştır bizlere. Mr. Black Özel Harekat’ın Su altı biriminde amir olarak görevini sürdürmektedir. Hem pozitif hem de kendine has bir karizmatik sahibi olan bu adam zaman içerisinde arkadaşından büyük bir kazık yediğini öğrenir ve kimseye güvenmemesi gerektiğine inanır. Swan ile tanışıp sahte olan bir evlilik gerçekleştirir ama bu evlilik zaman ile devasa bir aşka dönüşür ve Mr. Black güven duygusunu geri kazanmıştır. 

Bu dizi ile birlikte en iyi Kore dizileri listemizin de sonuna geldik. Aslında daha birçok dizi mevcut. Sizin izlediğiniz ve listede olmayan bir dizi var mı ? Yorumlardan bekliyoruz. Ayrıca daha fazla kişiye ulaştırmak açısından paylaşırsanız çok yardımcı olursunuz.

 • Hilal Kurnaz

  Playful kiss, Emergency couple, cheese in the trap, moorim school, one more happy ending; bunların hepsini izledim hepsini de beğendim sadece playful kiss’i hiç sevemedim, en azından kore versiyonunda tayland versiyonu biraz daha iyi, kore versiyonda kızı aşkı için herşeye katlanabilen biri değil de aptal biri gibi gösterdiklerini düşünüyorum onun dışında hepsi güzel diziler.Bende izlemenizi öneririm. 🙂

  • http://www.tavsiyelazim.com/ Ayhan Korkmaz

   Kore dizileri hakkında bilgi dolu yorum için teşekkürler.

 • https://www.facebook.com/pinarbis Pınar Küçükbezci

  hepsi 5numara 10 yıldız hepsini de izledim bu listeye dahası da eklenmeli diye düşünüyorum yani başlamak için de orta derece diziler yeniler için geçerli yeni fanalr love rain ,you are beautul , secret garden ,49 days tercih edebilirler

  • http://www.tavsiyelazim.com/ Ayhan Korkmaz

   Yorum için teşekkürler..

 • Gülbahar Özdemir

  city hunter, scent of a woman, my name is gumiho, when a man loves, man from the stars, pinocchio, marriage not dating, the heirs, boys over flowers, gu family book, secret garden, she was pretty, oh my venus, kill me heal me, love rain, beautiful man, master’s sun, personal taste, you’re beautiful, heartstrings, to the beautiful you, answer to 1997…
  bunlar izlediklerim ve hepsi birbirinden güzeldi bence..

  • http://www.tavsiyelazim.com/ Ayhan Korkmaz

   Güzel yorum için teşekkürler.

 • saranghaera

  Öncelikle ellerinize sağlık güzel bir yazı olmuş ancak playfull kiss fotoğrafı yanlış daha doğrusu o da playfull kiss ancak Japon versiyonu ☺

  Söylemek istedim ☺

  • http://www.tavsiyelazim.com/ Ayhan Korkmaz

   Uyarı için teşekkürler. Hemen değiştirelim 🙂