PAYLAŞ
Ex Machina

Son dönemlerde gelişen teknolojiyle beraber sürekli olarak robot, IoT, yapay zeka gibi konular gündeme geliyor. Eğer bu yazdıklarıma katılıyorsanız, mutlaka izlemeniz gereken filmlerin başında Ex Machina geliyor.

Ex Machina filmi aslında temel olarak yapay zeka konusunu ele alıyor ve bu temelde yeni bir fikir değil. Ancak anlatım tarzı, konusu ve özellikle sonu ile dikkat çekmeyi başardı.

Ex Machina
Ex Machina

Filmi izlemek isteyenler için önden şu uyarıyı yapmam gerekiyor. Eğer aksiyon olmayan filme sıkıcı diyorsanız bu filmin sonunu göremeyeceksiniz. Çünkü konusu gereği filmde 4 kişi var ve tüm olaylar bunların arasında geçiyor.

Ex Machina Konusu

Hiç yapay zekaya sahip olabilecek bir robotun insan gibi düşünebileceğini, duyguya sahip olabileceğini düşündünüz mü ? Peki ya bu robotun yapımcısının dünyadaki herşeyi bilen bir internet sitesinin sahibi olması durumunda ne olur ?

Film işte bu durumu konu alıyor. En çok kullanılan arama moturunun (?) sahibi, artık hayatını yapay zekaya adamıştır. Ve Turing testine girmeye hazır Ava isimli robtu ile uğraşmaktadır.

Turing Testi, Alan Turing isimli bir matematikçi tarafından ortaya atılmış ve yapay zekanın bir insana, kendisinin insan olduğuna inandırmaya çalıştığı testtir. Çok uzun zaman hiç bir yapay zeka bu testi geçememişti. Ancak geçtiğimiz yıl 13 yaşında bir çocuk olarak tasarlanan yapay zeka, bir jüriye kendinin çocuk olduğuna inandırmış. (Haber için tıkayın !) Son olarak ise Alan Turing ile ilgili ilginç bir film isterseniz Yapay Oyun filmini sizin için yorumlamıştık.

Yapay Zeka
Yapay Zeka

Filmde Ava isimli yapay zekaya sahip robot, gizlenmeden direk karşı karşıya Turing Testine giriyor. Ancak durumlar karışıyor ve sanki test olan Ava değil de testi yapan Caleb oluyor. Aşk kozunu çok iyi kullanan Ava sizi gerçekten şaşırtacak.

Oyunculuk

Oyunculuklar filmin yapısına çok uygun olarak yapılmış ve hiçbir oyuncu filmin önüne geçmemiş. Tamam Ava biraz fazla iyi olmuş ama olur o kadar 🙂

Ava
Ava

Genel hatları ile son bir değerlendirme yapmak gerekirse, yapay zeka ile ilgiliyseniz mutlaka izlemeniz gereken filmlerin başında geliyor.