PAYLAŞ

Facebook Rooms kullanıcıların Facebook profillerinden bağımsız olarak birbirleri ile sohbet edebilecekleri yeni bir sosyal platform olarak ortaya çıktı.

Rooms yıllar öncesinde çok yaygın olan chat odaları ve MIRC sistemini baz alıyor diyebiliriz. Uygulama bazında çalışacak olan platform ile, kullancılar Facebook profillerinden bağımsız olarak, gerçek isimlerini açılamadan birbirleri ile sohbet edebilecekler. Uygulamayı kullanan kullanıcılar yeni odalar kurabilecek veya var olan odalara girip sohbete katılabilecekler.

Rooms uygulamasını kullanarak herhangi bir odaya giriş yapmak isteyen kullanıcılar, öncelikle kendilerine bir nickname(takma ad) oluşturacaklar. Daha sonra da Facebook profilinden bağımsız olarak odanın kuralları dahilinde sohbet edebilecekler.

Yeri gelmişken söylemekte fayda var. Her odanın kurucusu tarafından koyulmuş çeşitli kuralları var. Kurucu odanın +18 olduğunu belirtirse sizin odaya girmeniz için 18 yaşından büyük olduğunuzu teyit etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda grup içerisinde fotoğraf, video paylaşımı ile ilgili ayarlamalar da grup kurulurken ayarlanabilecek.

Gruplarda özelleştirmeler de bulunabilecek. Grubun konusuna göre arka planlar ayarlanabilecektir. Aynı zamanda gruplar kendilerine ait etiketler oluşturup grubu yaymak için paylaşabilecekler.

Facebook Rooms

Uzun zamandır gelen dedikodular arasında Facebook tarafından Snapchat benzeri bir uygulamanın geleceği konuşulsa da,Facebook Rooms daha çok ufak forumlar tadında olmak istiyor. Hatta Facebook tarafından yapılan açıklamada amaçlarının yeni bir Snapchat yapmak değil, yeni nesil WordPress yapmak olduğu dile getirildi.

We’re not trying to build the next Snapchat — we’re trying to build the next WordPress

Rooms platformu şu anda web sitesine sahip olsa da, web sitesi sadece bilgi vermek ve tanıtım amaçlı kullanılmaktadır. Platfom şimdilik sadece IOS uygulaması ile yoluna devam ediyor olsa da yakın zamanda Android uygulamasının çıkacağını tahmin ediyoruz. Ancak web arayüzü ile bağlantı mümkün olacak mı, henüz belli değil.

Facebook Rooms internet sayfasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Rooms

iTunes üzerinden uygulamaya erişmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz. Ancak uygulama henüz ülkemizde kullanıma sunulmadı. Dolayısıyla ülkemiz üzerinden arama yaptığımızda uygulama bulunamıyor. Ülke değiştirerek denediğinizde de uygulama çalışmıyor. Bakalım ülkemiz de Rooms uygulaması ne zaman kullanıma açılacak.

Facebook Rooms