PAYLAŞ
Game of Thrones Karakterleri

Game of Thrones başlamasına az bir zaman kaldı. Unutan arkadaşlar için karakterlerin 4. sezonda neler yaşadığını kısaca anlattık.

Bir önceki yazımda dizinin ana karakterlerinin yeni sezon başlamadan önce ki durumlarını belirtmiştim. Bu yazımda biraz daha yan karakter sayılabilecek olanları ele alacağım.

İyi okumalar

 Jaime Lannister

4. sezonda Kralın Şehrine ulaşabilen Jamie Lannister sonunda sevdiği kadına kavuştuğuna sevineceğine, kendini çok farklı bir durumda buldu. Cercie ile eskisi kadar iyi anlaşamaması, Kralın (Joffrey) aynı zamanda oğlunun ölmesi, kardeşi Tyrion’un bundan sorumlu tutulması vb. gibi bir çok olay Jamie için sıkıntı yarattı.

Sezonun sonunda kardeşi Tyrion’u özgürlüğüne kavuşturarak dengeleri değiştirdi. Zira Tyrion babaları Tywin Lannister’ı öldürünce Lannisterlar için tehlike çanları çalmaya başladı.

Yeni sezonda kendisini kitaplardan farklı olarak Dorne topraklarında göreceğiz.

Jamie Lannister
Jamie Lannister

Stannis Baratheon

Karasu savaşında Lannister-Tyrell güçlerine yenilen Stannis Baratheon bir süredir Ejderha Kayasında beklemekteydi. 4. Sezonun başında kendisine ihanet ettiği gerekçesiyle Ser Axell Florent’i yaktı. Joffrey Baratheon’un ölmesiyle birlikte işler değişmeye başladı. Iron Bank para mevzusunu görüşmek için Bravos’a giden Stannis, istediği desteği elde etti.

Sezonun son bölümünde Jon Snow ve Mance Rayder görüşme yaparken, Sur da ortaya çıkan Stannis, diyarı yabanıl tehlikesinden kurtardı ve halen savaşmaya kararlı olduğunu gösterdi. Yeni sezonda Sur oldukça hareketli olacağa benziyor.

Stannis Baratheon
Stannis Baratheon

 Samwell Tarly

Domuzcuk, Korkak Sam, Katil Sam gibi bir çok lakaba sahip olan arkadaş 4. sezonu Sur’da geçirdi. Sezonun başlarında yaralı Jon Snow ile ilgilendi. Bu sırada Sur’da olan Gilly’i kendilerine yakın olan Mole kasabasına nakletti. Daha sonra yabanıllar Mole kasabasına saldırdı, Gilly ve bebeği bu saldırıdan kurtulup yabanılların geldiğini haber vermek için Kara Kaleye döndü. Sam Kara Kale savaşında görev aldı ve hiç beklenmeyen bir şekilde sağ salim savaştan çıktı.

Yeni sezonda sevdiği kız Gilly ve yeminleri arasında bir hayli zorlanacak Sam, Jon Snow’a elinden geldiğince yardım etmeye çalışacak.

Samwell Tarly
Samwell Tarly

[reklam]

 Theon Greyjoy

Theon Greyjoy namı diyar Leş. Ramsay Bolton’a esir düştükten sonra zor günler geçiren Theon duruma alışmıştı 4. sezonda. Ramsay Leş’ini sözünden çıkmayan bir köpeğe dönüştürdü. Oldukça sadık ve başarılı bir köpek. Sezon boyunca yeri geldi Theon’u Moat Cailin’i almak için prens gibi giydirip kullandı, yeri geldi pis işlerini yaptırdı.Bakalım Leş yeni sezonda ne yapacak ? Ramsay Bolton’un elinden kurtulabilecek mi ? yoksa Leş olarak hayatına devam mı edecek

Theon Greyjoy
Theon Greyjoy

 Petyr ‘Littlefinger’ Baelish

Petyr Baelish 4. sezonda Joffrey’in ölümüne kadar ortalarda gözükmedi. Daha sonra Sansa’ya Kings Landing’den kaçışında yardım eden Dantos Hollard’ı onun tuttuğu ortaya çıktı. Ayrıca Joffrey’in ölümünün arkasında da kendisinin olduğunu öğrendik.

Sansa ile birlikte Vadi’ye giden Serçeparmak orada Lysa Arryn ile evlenerek önemli bir konuma ulaştı. Vadi’de Sansa’yı yeğeni olarak tanıttığını da unutmamak lazım. Daha sonra Lysa Arryn’ı ortadan kaldırarak zayıf Lord Robin’in korumalığını üstlendi. Bu süreçte Sansa’da kendisi koruyarak onunla işbirliği yaptı. Yeni sezonda 5 Kralın Savaşına girmeyen 2 büyük haneden biri olan Arryn hanesini kontrol edecek Petry Baelish’in neler yapacağını göreceğiz.

Petry Baelish
Petry Baelish

 

 • Suzan

  Çok iyi ya,game of thrones çok seviyorum..Teşekkürler

 • Ali

  Bu diziye bi türlü başlayamadım oyuncuları iyimiş ama

 • Bilal

  Samwell Tarly tip olarak bana baya komik geldi. ben de en yakın zamanda diziyi izlemeye başlayacağım

 • Meclis-i Âlâ

  Bu diziye bayılıyorum. Bazen dizi ile ilgili çok değişik haberler geliyor ama dizi en yakın rakibine bile fark atmış durumda.

 • best54

  harika bir dizi tavsiye ederim