PAYLAŞ
Google I/O 2015

Bildiğimiz gibi bugün gerçekleşen Google I/O 2015 etkinliği ile Google bir sürü yeni duyuru, özellik ve ürün duyurusunda bulundu. Biz de bu yazımızda sizler için toplu halde gerçekleşen etkinlik ile ilgili birgileri derlemek istedik. Bu yazının atdından ürünlerle ilgili ayrı ayrı haberler girilip konuya eklenecektir. Ancak sizleri daha fazla bekletmemek adına bu yazıyı girmeyi uygun bulduk.

Bu nedenle daha fazla vakit kaybetmeden Google I/O 2015 etkinliğinde yapılan duyurularla ilgili bilgilere geçelim.

Android M

Etkinlik içinde duyurusu yapılan en önemli gelişme kuşkusuz Android M ile oldu. Bugün resmi olarak Android M sürümü tanıtıldı ve önizleme sürümü dağıtılmaya başlandı. Nexus cihaz sahipleri önizleme sürümünü kurarak gelişimini gözlemleyebilirler.

Android PAY

Android PAY
Android PAY

Google’dan beklenen hamlelerden bir tanesi de Android PAY idi. Google Android Pay ile ödemeyi tamamen cep telefonlarına almanın peşinde koşacak. İlk etapta GSM oparatörleri ile anlaşan Google ileriki dönemde parmak izi okuyucularıda kullanarak güvenli ödeme sistemi oluşturmanın peşinde koşacak. NFC özellikleri ile beraber kreti kartı görevi görmeye başlayacaktır.

Android Wear

Android Wear
Android Wear

Android Wear ile ilgili kısımda çeşitli güncellemeler ve istatistikler paylaşıldı. En önemli gelişme pil konusunda olacak gibi. Eklenen düşük enerji tüketen siyah/beyaz modu sayesinde daha uzun süre pil dayanımı hedefleniyor.

Project Brillo

Brillo
Brillo

Bu etkinlikte kuşkusuz en çok beklenen duyuru Nesnelerin İnterneti (Internet of Thing) kısmındaydı. Google beklentileri boş çıkarmadı Project Brillo‘yu duyurdu. IoT cihazlar için Brillo OS adlı bir işletim sistemi geliştirildi ve bu işletim sistemi ile Android cihazlar bulut üzerinden Weave isimli bir dil ile haberleşecekler ve Weave dili cross-platform olacak.

Google Photos

Google Photos
Google Photos

Belkide en çok dikkat çeken duyurulardan biri bu oldu. Google Photos bulut tabanlı bir fotoğraf depolama sistemi. Ve en güzel yanı ücretsiz ve sınırsız depolama sunuyor. Aynı zamanda fotoğraflarla kolaj videolar yapmanıza, düzenlemeler yapmanıza imkan tanıyor.

Offline Google Map

Offline Google Maps
Offline Google Maps

Bu yıl içerisinde gerçekleşecek olan güncelleme yardımı ile Google Map üzerinden arama yapabilmek adına internet bağlantısı gerekliliği ortadan kalkacak. Bu sayede daha kullanışlı bir harita servisi ortaya çıkmış olacak.

Geliştirici Araçları

Android üzerine uygulama geliştirenler için Android Studio 1.3 sürümü ve C++ destekli geliştirme ortamı duyuruldu. Bu sayede geliştiriciler C++ dili ile de Android geliştirebilecekler.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik alanında Google Cardboard için iOS geliştirme sürümünü yayınlayarak iOS desteğini de getirmiş oldu. Ayrıca herkesin kendi sanal gerçeklik uyumlu videolarını çekebilmesi için Jump isimli kamera teçhizatını tanıttı. Bir halka etrafına yerleştirilmiş 16 kameradan oluşacak sistem sayesinde VR uyumlu videolar çekilebilecek. Bu ürünü de GoPro satışa başlayacak.