PAYLAŞ
Gumball Oyunları

Yaşı bilgisayarın geliştiği dönemleri hatırlayacak kadar olanlar her zaman şu zamana farklı bir gözle bakabiliyorlar. Çünkü 2000’li yılların başlangıcındaki bilgisayar, internet ve oyun sektörünü bildiğimiz için kıyaslamak kolay oluyor. Biz de bu yazımızda flaş oyunlara değineceğiz.

O zamanlarda flaş oyunların hayatımızdaki yeri çok önemliydi. Çünkü oyun sektörü çok gelişmemişti. Dolayısıyla görsel kaliteden çok eğlenceye yönelik oyunlar oynanıyordu. Bizler de vaktimizin büyük bir bölümünü bu oyunları oynarken geçiriyorduk.

O zamana göre kıyasladığımızda şu dönemde oyun sektörü kıyaslanamaz bir gelişim içine girdi. Oyunların grafik ve oynanış özellikleri çok büyük artış gösterdi. Ancak bu gelişime rağmen flaş oyunlara olan ilgi azalmamış gözüküyor. Hatta gördüğümüz kadarı ile flaş oyunlarda gelişmeler bile var.

Flaş Oyunlar
Flaş Oyunlar

Aslında bu durum oyun sektörünün gelişimi sonucu ortaya çıkması beklenen durumun tersi olarak gözüküyor. Bunun mantıklı bir açıklaması olması gerekiyor. Biraz düşündüğümüzde ve oyunları incelediğimizde, oyunların genellikle çizgi film kaynaklı olduğunu görüyoruz. Çizgi filmlerin çocukların üzerindeki etkisini zaten biliyoruz değil mi 🙂

Biraz analiz ettiğimde sitelerde genelde Mario, Ben 10, Gumball gibi çizgi film tabanlı oyunların bulunduğunu farkettim. Özellikle yeni nesil çizgi filmlerle ilgili oyunlar ilgimi çekti. Bu yazıyı yazarken yaptığım araştırma sırasında kendimi oynarken buldum.

Ama aralarından nedendir bilmem en çok gumball oyunları ilgimi çekti. Sonrasında da biraz araştırma yaptığımda çizgi filmden uyarlandığını fark ettim. Tabii ben çizgi filmi izlemediğim için hikayesini bilmiyorum. Ama oyunu severek oynadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

Özellikle oyunların müzikleri ve grafikleri bana eski izlediğim çizgi filmlerini anımsattı ve biraz da olsa nostalji yaşatmayı başardı. Eğer sizler de vakit geçirmek için oyun arıyorsanız gumball oyunları değerlendirebileceğiniz alternatifler arasında olmalı. Eğleneceğinize eminim.