PAYLAŞ

Güneş Lekeleri ve tedavisi

Lazerle cilt lekeleri tedavisi oldukça başarılı olmakla birlikte, son dönemlerde sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Özellikle güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalan ciltlerde meydana gelen bu koyu renk lekelenmeler lazerle cilt lekeleri tedavisinde sadece Q-switched Nd:YAG lazer ile tedavi edilebilmektedir. Bunun neden ise diğer lazer cihazlarının koyu renk lekelerde bu kadar etkili olmayışıdır. Tüm bunların yanı sıra cilt lekelerinin tedavi edilmesinde en önemli detay lekelerin uzman hekimler tarafından iyi bir şekilde analiz edilebilmesidir. Çünkü doğumsal lekeler uzun süredir ciltte bulunduğundan lazer ile tedavide seans sayıları daha uzun ve zorlu olurken daha sonradan ciltte meydana gelen lekeler daha kısa seanslarda yok edilebilmektedir.

Cilt lekeleri sadece güneşin zararlı ışınlarından meydana gelmemekle birlikte, aynı zamanda yaşa bağlı olarak kullanılan hormonal ve doğum kontrol hapların fazla kullanılmasına bağlı olarak ve ya kullanılan kimyasal içerikli cilt ürünlerinden dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle cilt lekeleri mutlaka derinlemesine analiz edilmek zorunda ve ona göre tedavi şekli belirlenmelidir. drmustafakaratas.com internet sitemizde cilt lekelerinin neden meydana gediği ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ile ilgili birçok detaylı yazıya ulaşabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Güneş cilt lekeleri hakkında bazı bilgiler vermek gerekirse de, genellikle pek çok kişide bulunan ve oldukça yaygın olarak görülmekte olan cilt problemleri arasında bulunmaktadır. Özellikle de açık ten rengine ve hassas yapıya sahip olan kişilerde daha fazla görülebilen güneş cilt lekeleri, sadece yazın deniz kenarında güneşlendiğimiz için değil aynı zamanda günlük işlerimizi dışarıda hallederken bile bizleri etkileyen güneş ışınlarından da kaynaklanabilmektedir. Kısacası güneş cilt lekelerine maruz kalmamak için mutlaka yaz kış güneş koruyucu kremlerden kullanmamız oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra bildiğimiz gibi cildimizin ve vücudumuzun da güneşe yani D vitaminine mutlaka ihtiyacı olduğundan, yazın güneşe mutlaka çıkmalı ve bu ışınlardan da faydalanmalıyız. Ancak güneşe çıkacağımız saat aralığı kesinlikle 12:00 ile 15:00 arası olmamalıdır.