PAYLAŞ
Hack

Bugün dünya üzerinden gelen iki hackleme olayını tek tek ele almaktansa bir haberde toplamayı uygun bulduk. İki büyük hack olayı bugün internet dünyasında yankılandı. Hemen deytaylara inelim.

■ Barack Obama’nın Maillerine Eriştiler

Obama
Obama

İlk haber tüm dünyayı ilgilendiren ve bir nebze de olsa heyecanlandıran türden. Çünkü Rus hackerlar Amerik Birleşik Devletleri Barack Obama‘nın maillerine eriştiler. New York Times’ın haberine göre, Rus hackerlar Barack Obama’nın büyük elçiler ve Beyaz Saray çalışanları ile aralarındaki maillere eriştiler. Söylendiği kadarı ile çok önemli bilgiler olmasa da dünya çapıda etki getiren bir haber oldu. Diğer yanda da hacklemenin direk olarak Barack Obama’nın hesabından gerçekleştirilmemesi, olayın kritikliğini bir nebze azaltmış görünüyor.

■ Tesla Motor İnternet Sitesi Hacklendi

Tesla Motor
Tesla Motor

Bugün gerçekleştirilen bir diğer eylem de Tesla Motor’a karşı yapıldı. Firmanın internet sitesi çökeltilirken, şirketin ve sahibi olan Elon Musk‘un Twitter hesapları ele geçirildi. Kısa sürede Twitter hesapları alınsa da, internet sitesi bir süre kapalı kalmak zorunda kaldı.