PAYLAŞ
Dijitalleşen Dünya

Kuşkusuz hepimiz artık teknoloji devrinde olduğumuzu kabul ediyoruz. Öyleki hayatımızın temel parçaları bile bu değişime ayak uydurmaya başlamışken bizim diretmemiz ne kadar doğru ve mantıklı olabilir ki ? Eski zamanlarda hayatımızın temelini teşkil eden noktalar artık hayatımıza değişerek ve belkide gelişerek giriyor. Tabi bu durum bazı kişileri rahatsız ediyor. Ancak herkes gibi onlarda eninde sonunda bu dijitalleşmeye karşı çıkamayacak ve kullanmaya başlayacaklar ki çoğu kullanıyor bile.

Kendi çocukluğumuzu ele almak gerekirse, bizim zamanımızda kağıt kalem kullanımı çok önemliydi. Çünkü okuldaki derslerimiz ile ilgili not tutmak zorundaydık. Başka bir çaremiz yoktu. Not tutmadığımız taktirde bir daha teğmin etme şansını bulamıyorduk. Yapabileceğimiz tek şey bunun yerine arkadaşlarımızın notlarını alıp, elle tekrar kendimiz için yazmak oluyordu. Ancak hepimiz bunun ne kadar da sıkıcı olduğunu kabul ederiz.

Zaman içinde gelişimle beraber fotokopiler devreye girdi. Ders notları fotokopi çekilip dağıtılmaya başlandı ve bu da çoğu kişiye derman oldu. Ancak yinede kağıt kullanılması ve fotokopiciye gidilmesi gerekiyordu. Ama günümüzde bu sorun da ortadan kalktı. Artık ders notları indirilebilir halde elimizin altında duruyor ve istediğimiz zamanda indirerek kullanabiliyoruz. Ne kadar da kolaylık öyle değil mi?

Aynı durum belki de ders kitaplarımız için de geçerli. Düşünsenize eskiden ders kitaplarımız ne kadar da değerliydi? Şimdi ise çoğu yerde yerlerini pdflere bıraktılar bile. Araştırdığımız bir konuda pdf indirerek kaynağa anında ulaşabiliyoruz.

Bu kolaylık aslına bakarsanız kişiden kişiye farklı etki yaratıyor. Kimisi bunun avantajını kullanıp bilgiye hızlı erişiyor. Kimisi ise işi tembelliğe dökerek çalışmayı kesiyor ve gelişemiyor. Ancak unutmamak gerek ki kötü yönlerini kullanan kişiler var diye teknolojiyi reddetmek mantıklı olmaz.

Düşündüğümüzde gelişen teknolojinin yararları da hiç az değil. Düşünsenize eskiden bir roman bulabilmek için kaç kütüphane, kaç kitapçı gezilirdi? Ancak günümüz dijitalleşen dünyasında durum böyle mi? İstediğimiz her an roman kitapları indirebiliyor ve dijital olarak okuyabiliyoruz. Eskiden bu durumu söylesek hangimiz inanabilirdi buna ?

Hal böyleyken de teknolojiyi öcü gibi gösterip reddetmek yerine, içeriklerde dijital devrimi kabul edip hayatımızı buna göre dizayn etmeliyiz. Neden kolayı ve hızlısı varken zoru tercih edelim ki? Hem de yararını göre göre…