PAYLAŞ
Pixel C Özellikleri

İnternette Pay Sahibi Olmak

Dijital dünyadan bir pay sahibi olmak istiyorsanız, web sitesi sahibi olmalısınız. İnternet sitenizin olabilmesi için izlemeniz gereken adımlar olacaktır. Bunların başında ise bir domain sahibi olmak geliyor. Peki domain nedir ? Türkçe karşılığı ile alan adı, sizin dijital dünyadaki kimliğinizdir. Domain sorgulama web sitesinden farklı domain uzantıları ile jenerik alan adı sahibi olabilirsiniz. Kullanım amaçlarına göre farklı içerik ve amaçlarla web siteleri oluşturulabilir. Firmanıza ait ürün veya hizmetlerin satışını yapabileceğiniz ticari amaçlı web sitesi oluşturabileceğiniz gibi, kişisel tecrübelerinizi aktarabileceğiniz bir blog siteniz de olabilir. Hiçbir ticari amacı olmayan bağış toplama amacıyla oluşturulmuş dernek siteleri de internet dünyasında yer edinmektedir.

Domain Tescil Etmenin Kuralları

Alan adı tescilinde uyulması gereken bazı kurallar vardır. Domain kayıt ederken boşluk ya da noktalama işaretlerini kullanamazsınız. Alan adınız en az 3 en fazla ise 63 karakterden oluşabilir ve tescil süreniz ise minimum 1 yıl maksimum 10 yıldır. Yalnızca .TR uzantılı alan adları için oluşturulacak site içeriğine göre sizden belirli belgeler istenilmektedir. TR domain uzantıları dışındaki uzantıları kayıt ederken sizden bir belge istenilmemekte ya da koşul aranmamaktadır.

Nasıl Bir Alan Adı Kayıt Etmeliyim

Web siteniz için nasıl bir alan adı tescil edeceğiniz önemli bir etkendir. Kurumsal işler için oluşturacağınız çalışmalarınızda birkaç farklı site ile internet dünyasında yer almanız sizin için artı bir nokta olacaktır. Firma profiliniz için ayrı bir site, sattığınız ürün ve hizmeti tanıtan veya pazarlayan siteler ile daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

Marka Bilinirliğini Artırmak

İnternette site sahibi olmanız size doğrudan kazanç sağlamaz. İnsanların size çok hızlı bir şekilde ulaşmalarını sadece web sitesi oluşturarak sağlayamazsınız. Marka bilinirliğinizi artırmak için SEO çalışmaları ve sattığınız ürün/hizmet için bir süre reklam çalışmalarına ağırlık verebilirsiniz.