PAYLAŞ
Pixel C

Geçtiğimiz hafta Apple tarafından duyurulan iPad Pro, dünya genelinde insanların aklına tabletlerin üretkenlik için kullanılabilir olup olmadığı sorusunu getirdi. Aslına bakarsanız bu segmentte daha öncede Surface Pro bulunuyordu ancak ülkemizde satılmadığı için gündeme pek gelmiyor.

Peki gerçekten büyük ekranlı ve klavye ile uyumlu çalışan tabletler, aynı boyutlardaki laptopların yerini alabilir mi? Sorunun ceavabı henüz belli değil ancak, firmalar bunun olacağı görüşünde gibi. Çünkü Apple sonrası Google’da bu segmentteki Pixel C tabletini duyurdu.

Pixel C Özellikleri
Pixel C Özellikleri

Pixel C Özellikleri :

Pixel C aslında 10.2 inç ekranı ile taşınabilirlik ve üretkenliği bir arada isteyenlerin ilgisini çekebilecek bir ürün olmuş. Ekran 2560 x 1800 çözünürlüğünde ve 308 PPI değerine sahip.

Teknik olarak incelemek gerekirse işlemci olarak Nvidia Tegra X1 işlemcisi kullanılmış ve 3GB RAM‘e yer verilmiş.

Aslında belkide Pixel C’nin en önemli özelliği klavye ile tümleşik çalışma imkanı oluyor.

Pixel C Klavye
Pixel C Klavye

Klavye ile çalışan ilk tabletmiş gibi muamle yapmak doğru değil elbette ancak klavyeye göre düzenlenmiş bir tablet olduğunu belirtmekte fayda var. Tablet ile klavye Bluetooth üzerinden bağlantı kuruyor. Yani istenirse tableti yerine oturtmadan da bağlantı sağlanabilir.

Klavye kısmının bir diğer güzelliği de açının ayarlanabilir olması. Bu iki özellik iPad Pro‘da yer bulmuyor mesela.

Pixel C ile ilgili değinilmesi gereken bir diğer nokta ise, beklenildiği ile Chrome OS ile değil Android Marshmallow ile geliyor olması.

Tabletin fiyatına gelecek olursa 32GB depolamalı model 499 Dolar, 64GB depolamalı model ise 599 Dolardan satılacak. Ancak bizce üzücü kısım klavyenin ekstra olarak 149 Dolar‘dan satılacak olması oldu. Birlikte satılması yerinde olabilirmiş.