PAYLAŞ
iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Özellikleri

Bildiğiniz gibi bugün Apple tarafından bir klasik haline gelen Apple Event gerçekleştirildi. Ve etkinlik ile birlikte heyecan yaratan duyurular gerçekleşti. Kuşkusuz bu duyurulardan en çok bekleneni iPhone kanadındaydı. Beklenen oldu ve Apple iPhone 6S ve iPhone 6S Plus olarak iki farklı model duyurdu. Hemen fazla vakit kaybetmeden iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Özellikleri ile devam edelim.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Özellikleri
iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Özellikleri

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Özellikleri

Aslına bakarsak iki telefon temel anlamda aynı donanıma sahip diyebiliriz. Aralarındaki fark isimden de anlaşılacağı gibi ekran boyutu oluyor.

 

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus
iPhone 6S ve iPhone 6S Plus

İki modelde performans için gücünü 3. nesil 64 Bit A9 işlemciden alacak.  Alışılmışın dışında 2 çekirdek olan işlemci, iOS için özel olarak tasarlandığı için yüksek performans verecektir. Grafik birimi olarak da daha önce iPad Air 2 ile karşımıza çıkan PowerVR GXA6850 grafik kartından güç alacak. Ayrıca buna ek olarak da sonunda 1GB RAM inadına da son veren Apple, yeni modellerde 2GB RAM kullanıyor.

iPhone 6s
iPhone 6s

Bu modellerle birlikte belkide adını en çok duyacağımız özellik 3D Touch özelliği olacak. Peki 3D Touch nedir ?

3D Touch Nedir ?

3D Touch aslında daha önce Macbook ve Apple Watch ile hayatımıza giren Force Touch özelliğinin geliştirilmiş ve belkide isim değiştirilmiş halidir. Ekrana dokunduğumuzda sadece dokunup dokunmadığımız değil, aynı zamanda dokunma şiddetimiz de algılanacak. 3 Farklı dokunma şiddeti ile uygulamalar farklı özelliklere kavuşabilecekler.

3D Touch

Önceki modellere göre geliştirilmeye gidilen özellikleriden biri de kamera tarafında gerçekleşti. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus artık 12MP f2.2 iSight kamera ile kullanıcılarına fotoğraf deneyimi sunacak. Ön kamerada ise 5MP çözünürüklü bir sensöre yer verilmiş. Ve ön kamera için yazlımsal flaş düşünülmüş. Flaş modunda ekran parlaklığı ile flaş ayarlanacak.

Kamera kısmında söylenmesi gereken diğer noktalar 4K video çekebilecek olması ve Live Photos özelliği.

Live Photos ile Apple kullanıcıları hareketli fotoğraflar çekebilecekler. Fotoğraf çekildiğinde aslında iPhone kısa süreli bir video kayıt edecek. Ama işlem sonunda elde bir fotoğraf olacak. 3D Touch özelliği ile fotoğrafa basılırsa fotoğraf hareketlenecek. Ancak bu hala bir fotoğraf olarak kalacak. Ayrı bir dosya barınmayacak.

Live Photos
Live Photos

Yeni iPhone 6S ve iPhone 6S Plus geliştirilmiş Touch ID ile bizleri bkliyor olacak. Daha önceden iPhone 5S ile hayatımıza giren parmak izi okuyucu bu modellerde de yerini almış.

Tabi şimdiye kadar hep ortak noktalara değindik.  Ama boyutsal farklar da bulunuyor. iPhone 6S 4.7 inç bir ekrana sahip iken iPhone 6S Plus ise 5.5 inç boyutundaki bir ekranla kullanıcılarını bekliyor olacaklar. Bu arada tüm bu donanıma 1810 mAh pil kaynak olmaya çalışacak.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Fiyatı

iPhone 6S 650 Dolar ve iPhone 6S Plus 750 Dolar fiyat etiketi ile Amerika’daki Apple Store üzerinden satışa çıkacak. Ülkemizde fiyatlar ise yakında belli olacaktır.