PAYLAŞ
Bollywood Filmleri

Film dendi mi akla ilk gelen ülkelerden biri hiç şüphesiz Hindistan. Bilindiği üzere Hindistan, dünya üzerinde en çok film yapımı çıkaran ülke. Bu kadar yapımın arasından mutlaka iyi işler de çıkıyor. Bollywood, Birleşik Devletler’deki Hollywood’dan esinlenerek isimlendirilmiş Mumbai menşeili bir film merkezidir. Bollywood, bu ülkenin en önemli sembollerinden biri olarak yıllardır ülkenin egzotik kültürü ve yaşam tarzları hakkında bilgiler verip izleyicilere bir görsel şölen sunuyor. Bu listede diğerlerinden ayrılan ve ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken Bollywood filmlerini açıklayacağız. Hadi en ünlüsüyle başlayalım!

1 – 3 IDIOTS

3 İdiots
3 İdiots

Hint sinemasının en yüksek hasılat yapan filmi. Uluslararası düzeyde inanılmaz ses getirmiş bir yapım. Bollywood’un en ünlü simalarından Aamir Khan, başrolü Kareena Kapoor ve Boman Irani gibi isimlerle paylaşıyor. Çok da fazla spoiler vermeden kısaca filmin konusundan bahsedelim.  Rancho, Farhan ve Raju ülkenin en prestijli okullarından birinde mühendislik tahsiline başlamış üç arkadaştırlar. Hayallerinin peşinden koşan Rancho, hem arkadaşlarına hem de tüm izleyenlere güzel dersler vermektedir. Sistemi eleştirmesiyle gözü açan bu filmde hem ağlamak hem de gülmek mümkün. 3 Idiots deyince akla gelen ilk şeylerden biri mutlaka “All is well!” isimli şarkı olacaktır. Film müzikal açıdan da izleyiciyi doyuracak bir yapım.

2 – LAGAAN; ONCE UPON A TIME IN INDIA

Lagaan
Lagaan

Lagaan, kelime anlamı olarak vergi anlamına geliyor. Yine bir Aamir Khan klasiği. Film bu kez bizi 1800’lerin sonuna gidiyoruz; İngiltere sömürgesi altındaki Hindistan’a. Film boyunca dönem Hindistan’ı hakkında birçok bilgi öğreniyoruz. Film sömürünün kötü yanlarını izleyiciye gösterirken birçok sahnede de gülümsetmektedir. Filmin konusu ise şöyle; İngiltere lagaanı (vergiyi) iyice arttırmıştır. Bölge halkı ise bu durumdan çok muzdariptir. Bu yüzden İngiliz görevlilerle konuşan bölge halkı kendilerini garip bir anlaşmanın içinde bulmuşlardır. Bir kriket maçı yapılacaktır ve köylüler kazanırsa bölge özgürlüğüne kavuşacaktır. Eğer İngilizler, çok iyi oldukları bu oyunda kazanırlarsa lagaan arttırılacaktır.

 

3 – MY NAME IS KHAN

My Name is Khan
My Name is Khan

İşte  Bollywood’un bir başka unutulmaz yapımı. Açıkçası Hint sineması toplumsal sorunlara filmlerle parmak basmasını çok iyi biliyor. Hemen her filmden çıkarmamız için güzel dersler koyuyarlar filmlere. Toplumsal barış ve dinsel nefret temasını çok güzel açıklayan film izleyenlere duygusal anlar yaşatıyor. Herkesin izleyip sonrasında da kendini sorgulaması gereken bir film. Rızvan Kahn Asperger sendromu olan biridir. Rızvan, Mandira isimli bir kadın ile evlenir. Ancak Kahn soyadı nedeniyle faşist bir kesim Mandira’nın oğlunu döverek öldürür. Bunun üzerine Mandira, Rızvan’ı terk eder. Bunun üzerine Rızvan, terörist olmadığını kanıtlamak üzere uzun bir yola çıkar.

4 – GHAJINI

Ghajini
Ghajini

Christopher Nolan sevenler için harika bir Bollywood filmi. Çünkü film bu yönetmenin en sevilen filmlerinden biri olan Memento’nun bir uyarlaması olarak yapılmıştır. Filmde her on beş dakikada bir hafızası sıfırlanan bir adamın, bu on beş dakikalar içinde almaya çalıştığı intikamı anlatır. Hikayede boşluklar kalmaması için enteresan yollar bulan “hafızasız” adam bakalım sonuca ulaşabilecek midir?

5 – BODYGUARD

Bodyguard
Bodyguard

Salman Khan’ın oyunculuğu ile hayatımıza giren Bodyguard, hayatını korumalık yaparak kazanan Lovely’in koruduğu lişi ile arasında geçen olayları konu alan duygusal bir Bollywood filmidir.

Bu yazımızda sizler için izlemeniz gereken Bollywood filmleri listesi hazırladık. Umarım beğenmişinizdir. Tabii ki farklı alternatifler de olacaktır. Onlar için aşağıdaki konularımıza da bakmanızda fayda var.