PAYLAŞ

Bu yazımda başarılı aktör Jake Gyllenhaal’ın yer aldığı filmlerden 3 tanesini yorumladım. Keyifli okumalar

October Sky (Ekim Düşü)

1999 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Joe Johnston otururken, başrollerde Jake Gyllenhaal, Chris Cooper ve Laura Dern’i  görüyoruz.

Hayallerinizin peşinden koşun !!! Evet, filmin sloganı bu olurdu sanırım. Aile ve çevre baskısına rağmen hayallerinin peşinden koşan bir grup öğrencinin hayatını çok sıcak ve etkileyici bir şekilde gösteriyor bu film. Filmi izlerken onların hayali sizin oluyor ve sizde onlarla birlikte hayallerinizin peşinden koşuyormuşçasına bir his yaşatıyor size. Yer yer duygusallık içinde gözleriniz yaşarıyor, yer yer yüzünüzde bir gülümsemeyle bakıyorsunuz ekrana.

Senaryo her ne kadar içinde bazı klişeler barındırsa da beni tatmin etti, oyunculuk ise üst düzey bir seviyede. Filmin gerçek bir hayat öyküsüne dayanması hoş bir detay.

october-sky-movie-poster-1999-1020190824
October Sky

Tavsiye Lazım Puanı       : 8/10

IMDB Puanı                        : 7.8/10

IMDB link

Source Code (Yaşam Şifresi)

2011 yapımı filmde Jake Gyllenhaal’a Michelle Monaghan ve Vera Farmiga eşlik ediyor. Yönetmen koltuğunda ise Moon filminden tanıdığımız Duncan Jones’u görüyoruz.

Bilimkurgu ve paralel evrenlere ilginiz varsa bu film tam size göre ! tekrar ve tekrar 8 dakika üzerine çekilen ve neredeyse 2 mekanın kullanıldığı film 1.5 saatlik süresiyle sizi sıkmadan koltuklarınıza bağlıyor. Başlarında bu ne anlatıyor be ? diyerekten şaşırabilir ve anlamayabilirsiniz ama biraz paralel evrenler hakkında bilginiz varsa konuyu kavrıyorsunuz. Film için söyleyebileceğim diğer bir şey ise izle-geç mantığıyla bakılmaması, bu filmi izledikten sonra oturup üzerine düşüneceksiniz.

Merak uyandıran senaryosu,  sürükleyiciliği ve başarılı oyuncularıyla tavsiye edilen filmlerden.

Source-Code-POSTER2
Source Code

Tavsiye Lazım Puanı       : 7.8/10

IMDB Puanı                       : 7.5/10

IMDB link

Prisoners (Tutsak)

Başrollerinde Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis ve Terrence Howard ‘ın oynadığı 2013 yapımı Denis Villeneuve filmi.

Jake Gyllenhaal’ı Zodiac filminden sonra tekrar dedektif rolünden gördüğümüz suç – gerilim – dram türünde başarılı bir film diyebiliriz. Mutlu iki ailenin kaçırılan çocuklarını bulma süresince ne kadar ileri gidebileceklerini, ne kadar sağduyulu kalabileceklerini bizlere çok etkileyici bir şekilde anlatmış olsa da süresinin 2.5 saat olmasında dolayı zaman zaman filmden kopmalar yaşanabilir. Son olarak Huge Jackman çok iyi oyunculuk sergilemiş.

prisoners-filminin-afişi
Prisoners

Tavsiye Lazım Puanı       : 7.5/10

IMDB Puanı                       : 8.1/10

IMDB link

 • http://www.tavsiyelazim.com/ Ayhan Korkmaz

  Source Code listeme aldım. Bakalım uygun zamanda izleyeceğim.

 • Sezai Acıma

  Genelde ne tür filmler yapıyor acaba? Aksiyonsa izlemeye değer.

  • yasin

   Genelde Drama, gerilim ve gizem filmlerinde oynuyor. Aksiyon filmleri olarak önerebileceğim filmleri ise, Yarından Sonra ve Pers Prensi: Zamanın Kumları

 • Halil Kızık

  harika bir oyuncu gerçektende oynadığı filmlere tarzını katabilen bir oyuncu.

 • disqusbll

  ben hiç jake gyllenhaal filmi izlemedim. güzel tavsiye oldu