PAYLAŞ
Kral İçin Hologram

Kral İçin Hologram (A Hologram for the King) başrolünde iki Oscarlı usta aktör Tom Hanks’in Alan Clay karakteriyle yer aldığı Almanya-Amerikan ortak yapımı komedi-dram filmi. Yönetmenliğini ve senaristliğini Tom Tykwer’nin üstlendiği filmin hikayesi ise 2012 yılında çıkan Dave Eggers’in yazdığı aynı adlı romana dayanıyor.

Alan Clay mahvolmuş, iflasın eşiğine gelmiş umutsuz bir iş adamıdır. Bir gün Suudi hükümetine holografik telekonferans sistemi satmak için Suudi Arabistan’a seyahat eder. 54 yaşındaki Clay orada gençlerden oluşan takımıyla birlikte Amerikan IT teknolojisini Kral Abdullah’a tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu Suudi şehri bu teknoloji sayesinde ekonomi merkezine dönüşecektir. Bir yandan Kral Abdullah’ı bekleyen ekip bir yandan da yaşadıkları kültür şokunu atlatmaya çalışır. Burası iklimi ve insanları bakımından çok farklı bir yerdir. Ve bu süre içerisinde Çinliler de boş durmamış aynı işi daha ucuza yapmaya talip olmuşlardır. Bu hiç de hoş olmayan sürprizden sonra aralarında kıyasıya bir rekabet başlar.

Filmin diğer oyuncuları arasında Alexander Black, Sidse Babett Knudsen, Sarita Choudhury, Tom Skerritt, Jay Abdo,David Menkin, Rolf Saxon, Ben Whishaw gibi oyuncular da yer alıyor.