PAYLAŞ

Buz ve Ateşin Şarkısı‘ndan sonra yaşadığım fantastik dünya açlığında keşfettiğim seridir kendisi. İnsanlara bu seriden bahsettiğimde çoğunun aklına Game of Thrones dizisinden Jamie Lannister gelse de önümüzdeki birkaç yıl içinde bunun değişeceğini düşünüyorum (umuyorum). Zira serinin dizisi yapılacağı şeklinde haberler dolanıyor.

EdemaRuhCamp
Kral Katili Güncesi

 

Seri hakkında genel bilgileri verelim:

Kral Katili Güncesi serisi, Patrick Rothfuss tarafından kaleme alınan fantastik serinin adıdır. Yazar, kitapların ana karakteri olan Kvothe gözünden ve dilinden seriyi anlatır.

Sırası Adı Orijinal Adı
1 Rüzgarın Adı The Name of the Wind
2 Bilge Adamın Korkusu The Wise Man’s Fear

Serinin yayınlanan kitapları

Serinin 3. ve son kitabı olan Taş Kapılar’ın (The Doors of Stone)  2015 sonunda çıkacağı söyleniyor.

Kralkatili Güncesini diğerlerinden farklı kılan ne ?

Hepimiz bir kitabı okumaya başlamadan önce arkasındaki yorumları okuruz. Aynı şekilde bende bu seriyi almadan önce arkasını okudum ve çok övgü aldığını gördüm. Zaten Bestseller listesine girmiş bir seriden bahsediyoruz. (Burada bir ama koyuyoruz) Ama yorumlardan daha çok ilgimi çeken şu yazı oldu:

Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurian’la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın alındığından daha küçük bir yaşta Üniversite’den atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım.

Benim adım Kvothe. Belki beni duymuşsunuzdur.

Bu yazıyı okuduktan sonra kitaba başlamıcam da napıcam ?

Rothfuss anlatım olarak farklı bir yol seçmiş. Şöyle ki ana karakter Kvothe hikayesini kendi ağzından 3 günde anlatıyor. Serinin 3 kitap olması da bundan kaynaklı, her kitap bir günü işliyor. Rothfuss’un yarattığı evren Buz ve Ateşin Şarkısı yada Yüzüklerin Efendisi evreni kadar geniş olmasa da, içinde çok fazla gizem barındırdığı bir gerçek.

Kitaplara başladığınız da sizi alıp götüren bir dil mevcut. Ağır betimlemelerle yada karmaşık cümlelerle boğuşmuyorsunuz. Okuduğum diğer fantastik serilere nazaran yazarın böyle hafif bir dil kullanması ilk başlarda dezavantaj gibi görünse de, yazar hikayeyi o kadar iyi kurgulamış ki o sürükleyicilik içinde kitaba girdiğinizde yalın anlatıma teşekkür ediyorsunuz.

Şimdi gelelim bu serinin en önemli noktasına.
[reklam]
Kvothe

University
Kvothe Tasviri

Tanıdıkça kardeşiniz gibi sevdiğiniz biri bu. Bildiğiniz kardeş oluyor size kitapları okudukça; onunla beraber geziyor, savaşıyor, kaçıyor, gülüyorsunuz ve merak ediyorsunuz. Neyi merak ediyorsunuz ?  Kvothenin hikayesini anlatırken geldiği son noktayı görüyorsunuz. Nasıl bu hale geldi sorusu beyninizi kemiriyor. Kvotheyle beraber geçmişe gidiyorsunuz, maceralara dalıyorsunuz ama aklınızda hep bu soru var. Nasıl bu hale geldi ?

Son olarak kitaplarda çok güzel ve merak uyandırıcı cümleler kullanmış yazar. Onlardan biriyle yazıyı bitirelim:

Bir kadının sana aşık olmasını sağlayacak altı sözcüğü biliyor musun ?

 • Can

  Yazı güzeldi. Fırtına Işığı Arşivi gibi iddialı bir seri ama bakalım Rothfuss kitabın sonunu bağlayabilecek mi? Dili de hafif ama gerçekten çok iyi. Farklı bir açıyla yazılmış bir seri.

  • yasin

   Evet en çok merak edilen sonunu nasıl bağlayacağı. Bildiğiniz
   gibi çok fazla gizem var çözülmesi gereken 3.kitapta. Ayrıca Kvothe’nin son
   hali de ortada. Rothfuss’un son kitabının bir hayli kalın olacağını
   düşünüyorum. Fırtına Işığı serisini okumadım henüz ama çok övgü aldı
   kitapseverlerden. Brandon Sanderson kalitesini konuşturmuş, en kısa
   zamanda okuyacağım.

   • Can

    Kesinlikle okumalısınız. Kralkatili de güzel ama Kralların Yolu yeni başlayan bir efsanenin ilk kitabı ve şimdiye kadar okuduğum en güzel ilk kitap. Ayrıca evet son kitap kalın olabilir ama bence olmayacak. Bir kitap daha yazmak zorunda kalacak. Kitabı bitirmiş; aylardır hatta bir senedir düzenliyormuş ama bence sallıyor. 4. kitapta çıkmak zorunda kalacak gibi.

    • yasin

     Yazar serinin 3 kitap olacağını ve uzamayacağını söylemişti. Bekleyip göreceğiz bakalım neler olacak.

 • disqusbll

  ilginç. aslında tam benlik gibi. bu kitabı okumam gerek

  • actuallyavs

   Kardeş kesinlikle okumalısın. ben ikinci kitabını yaklaşık 1140 sayfalık kitabı 9 günde okudum.

 • myth2012

  Kesinlikle okunması gereken bir kitap

 • Adil Pashazade

  Şimdiye kadar 1000 e yakın roman okudum ama kralkatili güncesinin yeri benim için ayrı.yani tüm romanlar bi yana bu roman bi yana.serinin son kitabını merakla beklerken yeniden başladım ilk kitaptan ve bence 2. kez okunması gereken bi roman çünkü en baştan başlıyınca her cümle her kelime size daha etkileyici geliyo.Kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum ve son bi şey daha bazıları sayfa sayısının çokluğundan korka bilir amma yazarın öyle bi dili var ki sayfalar resmen su gibi aktı hatta bazen sayfa sayısının az olduğunu düşündüğüm bile olur 🙂

  • yasin

   kelimesi kelimesine katılıyorum 🙂

 • Kvothe

  kahrolası Kvothe dostum bu okumak yetmez tapmak lazım 2009 dan beri her farklı seriyi bitirdikten sonra bir kez daha Kral Katilini bitiririm ve her seferinde aynı zevki alıyorum