PAYLAŞ

 

Kuzgunun Gölgesi serisi, Anthony Ryan tarafından kaleme alınan epik fantastik serinin adı. İlginç bir bilgi, Serinin ilk kitabı 2012 yılında yazarın kendisi tarafından yayınlanmış. Kitabın çok tutulmasından sonra yayın haklarını satın alan şirketle üç kitaplık bir anlaşma imzalamış.

94485b999af55b36191222b876e8784d
Kuzgunun Gölgesi
Sırası Adı Orijinal Adı
1 Kan Şarkısı Blood Song
2 Tower Lord

 Serinin yayınlanan kitapları

Serinin 2. kitabının çevirisi henüz yayınlanmadı. Serinin son kitabının, Queen of Fire, 2015 yılında yayınlanması bekleniyor.

Bu seriyi İzmir Kitap Fuarında tanıştığım bir arkadaşın tavsiyesi üzerine okumaya başladım. İlk olarak arka kapakta yazanlardan bahsedeyim.

“Pek çok adı vardı. Daha otuz yaşına gelmemiş olmasına rağmen, tarih ona bol unvan ihsan edilmesini layık görmüştü: Onu bize eziyet etsin diye gönderen deli kralın karşısında Diyar’ın Kılıcı, savaşlar boyunca onu izleyen adamların yanında Genç Atmaca, Cumbraelli düşmanlarına karşı Karanlıkkılıç ve sonradan öğrendiğime göre Büyük Kuzey Ormanı’nda yaşayan esrarengiz kabileler arasında da Beral Shak ur adıyla anılırdı, yani; Kuzgun Gölgesi.”

Açıkçası bu yazıyı okuyunca Kral Katili Güncesi aklıma gelmedi değil. Okuduktan sonra da haklı olduğumu anladım, aralarında büyük bir benzerlik mevcut.

11180381
Valein Al Sorna

 

Bu seride baş karakterimiz Valein Al Sorna, annesinin ölümünden sonra küçük yaşta Kral’ın savaş lordu olan babası tarafından itikada teslim edilir. İtikat dediğimiz ise ülkeyi korumayı amaçlayan dini bir yapı. Ufak yaştan itibaren ağır bir eğitim görerek güçlü bir savaşçı haline geliyor. Bu arada İtikat ile Kral arasında hassas bir denge mevcut, Valein’de bu dengenin içinde babasının kralın emrinde olmasından dolayı çok önemli bir konumda. Kral babası üzerinden kendisini kontrol etmeye çalışırken, kahramanımız ağır baskılar ve büyük sorumluluklar altında diyarı korumaya çalışıyor.

Serinin Kral Katiline çok benzeyen bir özelliği, olayları ana karakterimiz Valein’in ağzından dinliyoruz. Valein hikayesini Kraliyet Tarihçisine anlatıyor. Kitap kalın olmasına rağmen kendisini okutuyor. Yazar yer yer fazla ayrıntıya girmiş olsa bile yalın bir dil kullanması seri için iyi olmuş. Zira kurgusu çok iyi olmasa bile kendisini okutabiliyor.

Açıkçası seri Kral Katili Güncesine göre bir tık alt seviyede. Eğer fantastik bir seri okuyacaksanız ilk olarak Buz ve Ateşin şarkısı veya Kral Katili Güncesini tavsiye ederim.

  • disqusbll

    hmm ilginç bir kitaba benziyor açıkçası okumaya değer gibi görünmekte