PAYLAŞ
Micro:Bit

Bildiğiniz gibi bu yıl Nesnelerin İnterneti yılı olacak gibi duruyor. Özellikle ilk olarak Raspberry Pi ile başlayan kervan daha sonra diğer firmalar tarafından da takip edildi. Çünkü internet çağına girdiğimiz şu dönemde tüm cihazlar artık akıllı hale gelmeye başlıyor. Dolayısıyla da bunları kontrol edecek sistemler gerekliydi. Ve ucuz yollu ürünler öğrencilerin gelişimi için çok yararlıydı.

Bu gelişime bir tuğla da BBC koymaya karar vermiş ve Micro:bit isimli bir tek kart bilgisayar hazırlamış. Aslında bakarsanız BBC Micro adında 1981 yılında çıkarttığı bilgisayarların gelişmiş hali olarak görülüyor.

:: Raspberry Pi 2 İnceleme

Micro:bit
Micro:bit

BBC bu kartı öğrencilerin gelişimi için tasarlamış ve kesenin apzını açmış gibi. Çünkü 11-12 yaşlarında(6. Sınıf) olup 7 yıldır İngiltere’de yaşaya her çocuğa ÜCRETSİZ olarak dağıtılacak ve ilk etapta 1 Milyon’dan fazla cihaz dağıtılacak.

Micro:bit Özellikleri

Micro:bit kartı üzerinde 25 Adet led, 2 adet programlanabilir buton, dahili hareket sensörü ve açı ölçer bulunduruyor. Bu özellikler sayesinde çeşitli projelerde kullanım imkanı olacaktır. Hele ki ücretsi dağıtılacağı göz önüne alınırsa, çok önemli bir hamle olacaktır.