PAYLAŞ
HoloLens

Şu anda gerçekleşen Microsoft etkinliğinde sürekli yenilikler duyuruluyor. Ancak bu duyuru büyük ihtimalle diğerlerini yerle bir edecektir. Çünkü Microsoft HoloLens ile yıllarca hayalini kurduğumuz, bilim kurgu filmlerinde gösterilen holografik görüntüyü sağlıyor. Öncelikle HoloLens hakkında detaylara girmede önce holografik görüntü nedemek, buna değinelim.

Nedir bu holografik görüntü ?

Holografi temel olarak, lazer ışınlarını kullanarak oluşturulan 3 boyutlu görüntü demektir. Aslında bu terim tarihte ilk kez 1948 yılında Gabor tarafından ortaya atılmıştır. Ancak hepimiz filmlerden gördüğümüz kadarı ile tanıyoruz. Etrafta bir anda nesneler belirir. Havada ellerimizi kullanarak bilgisayarı kullanıp, işlemler yaparız. Ne de hoş bir hayal. Ancak artık Microsoft HoloLens ile gerçek olacak gibi.

Nedir bu Microsoft HoloLens ?

Microsoft HoloLens, holografik görüntüyü gerçek ve kullanılabilir hale getiren bir sanal gerçeklik kaskıdır. Windows 10 ile desteklenecek olan HoloLens, sanal gerçekliğe başka bir boyut getirme peşinde. Daha fazla kelimelerle anlatmaya çalışmayaşım ve sizleri video ile başbaşa bırakalım. Eminim siz de çok heyecanlanacaksınız.

 • Erkan

  Bununda sağlıga zararları var mı acaba?

 • Durlaniq

  Ben aslında bunun ilk başta uydurma olduğununu düşündüm ama sonra araştırdığım bir kaç firmada prototipi olduğunu ve bizzat bunları vaat ettiklerini söyleyince heycana kapıldım açıkcası.

 • Oktay Kurt

  Windows 10 ile birlikte sağlam bir cihaz olacak gibi gözüküyor.

 • Sezai Acıma

  İyiden iyiye hayat sanallaşıyor. Biz ise resmen kölesi olmaya hazır gibiyiz…

 • Hüseyin

  :)) Al işte yaptılar olacak 🙂 ancak piyasaya sürülmesinin epey zaman alacağını düşünüyorum ben. Lens deyip geçmemek razım. Yaydığı radyasyon, göze zararı vs. Herşeyi geçtim Google Glass’ı yasaklayan restorantlar, sinemalar var. Böyle bir teknolojiyi sunabilmek için bu lensleri tanımlayabilen güvenlik cihazları üretmek gerekir bence ne açıdan? Hukuki açıdan. Düşünsenize karşıda size bakan adam sizin her hareketini belkide gözündeki lensten kaydediyor. Gizlilik 0, kim ne film yaparsa aynı gün sinema çekimi internette! Bu tarz teknolojileri üretmeden önce işletmeleri, sanatı, günlük yaşamı düşünüp, bu teknolojinin getireceği tehditlere karşı önlemlerin üretilmesi gerekir bence.