PAYLAŞ

Dünya üzerinde 54 Milyondan fazla satış rakamına ulaşan ve 100 Milyondan fazla oyuncuya sahip MineCraft’ı bir çoğumuz biliyoruz. Bilmeyenler için açıklamak gerekirse, çok temel olarak etraftaki 8 bitlik dünyadan kendimize bir dünya yaratıyoruz. Dünya genelindeki popülerliği sayesinde dünya genelinde bir fenomen haline gelmiş durumda.

Oyundaki mimari ögeler öyle duruma geldi ki, Danimarka hükümeti Tüm Danimarka’yı oyuna aktarmaya karar verdi. Bazı ülkelerde MinecraftEdu versiyonu eğitim amaçla kullanılıyor.

Ülkemizde de Minecraft son zamanlarda gündemde. Ancak diğer ülkelerden biraz farklıyız yine. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı oyun hakkında soruşturma başlattı ve yasaklanması yönde karara varıldı. Araştırma sonucu elde edilen rapora göre;

-Oyunda hayvanlar öldürülüyor dolayısıyla şiddete teşvik var.

-Sanal dünya ile gerçek dünyanın ayırt edilmeme gibi ihtimal var (!)

-Oyunda direk arkadaşlarla ilişki kuranlar, gerçek hayatta sosyal yaşama alışamaz(!)
[reklam]
Çok gerçekçi ve mantıklı(!) gerekçelerle oyun her an yasaklanabilir. Oyun yapımcısı ise, bu duruma rahatsız olunan durum varsa ayarlardan kapatılabilir diyerek duruma açıklık getirme gereği duymuş.

 • Sezai Acıma

  Yasaklanması yerine kısıtlanması en makul olanıydı. Ama şöyle de düşünmek lazım, eğer bu oyun yasaklanıyorsa bunun ardında yatan kullanıcı veya aile şikayetleridir.

 • Kara Toygar

  Bunu yasaklayan zihniyer mario yu da yasaklar herşeyi geçtim bir kez daha utandım ülkem adına.

 • Erhan

  Yasaklanmasında fayda var, çocuklar gerçek hayatta yapamadıklarını bu basit bir oyun yapıyorlar.

 • aleejhoan

  Bütün Dünyada oynan bu oyunu Dünyada ilk kez bizim ülkemiz yasaklayacak. Yasaklar ülkesine hoşgeldik 🙂

 • cem

  abi bu oyun nedir ya herkes oynuyo ama genelde yas gurupları kucuk kısıler oynuyor ben acıkcası hıc begenmedım belkı oynasak eglencelı olabılır ama benım ıcın al benısı yok

 • Cemal

  Bu oyunu yasaklamak legoları yasaklamak gibi birşey biz küçükken lego vardı ama minecraft olsaydı onunla daha çok vakit geçirirdim açıkcası.

 • hamza

  ülkemizde herşey yasaklanıyor, yakında nefes almakta yasaklanacak.

 • Mehmet

  Ben mobilden oynuyorum hala yasak falan yok