PAYLAŞ
Never Alone İnceleme

Bugünden itibaren yeni kategorimiz olan oyun incelemenin ilk yazısında, Nisan 2015 itibari ile Playstation Plus üyelerine PS4 için ücretsiz verilen Never Alone adlı platform oyununu ele alıcaz. Eğer siz de PS4 sahibi isenize incelememize göre oyuna şans vermek isteyebilirsiniz. Fazla lafı uzatmadan oyun incelemesine geçelim.

Soğuk, çok soğuk…

Oyunu ilk açtığımızda hissettiğimiz ifade kesinle soğuk oldu. Çünkü grafikler, seslendirmeler ve konusu çok soğuk bir iklimi iliklerimize kadar hissettiriyor. Çoğu kişi oyunun fotoğraflarını gördüğünde, ön yargıyla oynamamayı düşünüyor, bedava olsa bile. Ancak incelemenin başında söyleyebiliriz ki, kesinlikle şans vermeniz gereken bir yapım olmuş. Konusu diğer oyunlardan ayrılıyor ve buda oyuna güzellik katıyor. Kutuplarda yaşayan eskimoların konu alındığı oyun, aynı zamanda bir belgesel özelliği taşıyor.

Never Alone
Never Alone

Oyunda küçük bir kızı canlandırıyoruz. Karlarla dolu çevrede ilerlerken birden karşımıza bir kutup ayısı çıkıyor ve saldırıya uğruyoruz. Ancak yardımımıza ufak tatlı bir tilki yetişiyor. Ve maceramız ikili olarak devam ediyor. Ve bu andan itibaren iki karakter arasında geçiş yapabiliyoruz. İsterseniz Co-Op oynayarak zevki paylaşma imkanınız da var. Çünkü oyunda bulmaca ögeleri fazlaca yedirilmiş, bulmacaları çözmek için iki karakterinde özelliklerinden faydalanmak gerekli. Bazı noktalarda tilkinin hafifliği ve küçüklüğü iş görüp yolumuzu açarken, bazı noktalarda ise kızın ağırlığı ve büyüklüğü iş görüyor.

Never Alone
Never Alone

Bulmacalar en başta çok basit iken ileriki dönemde, eklenen özellikler ile birlikte gittikçe ağırlaşıyor. Bazı noktalarda görmeden tahmin edip bir buz parçası kırmanız gerekirken, bazı noktalarda ise kutup ayısına tuzak kurmanız gerekiyor.
[reklam]
Oyunun aynı zamanda bir belgesel niteliği taşıdığını söylemiştik. Oyunda bölümleri geçtikçe, kültürel videolar açılıyor. Her bölümle birlikte eskimolardan bir kişi hakkında veya çevre ile ilgili bilgiler ve röportajlar veren videolar açılıyor. Bu sayede ortama kendimizi daha da verebiliyoruz. Diğer yandan da hem oyun içindeki anlatım, hem bölüm aralarındaki sözler ile masalsı bir anlatım sunulmuş durumda.

Never Alone
Never Alone

Grafik ve Sesler

Oyunun grafikleri bazılarına kötü gelse de kendi içinde değerlendirdiğimizde gayet yeterli ve tatlı. Özellikle karlı ortam, fırtınalar ve masalsı anlatım çok iyi işlenmiş. Sesler konusuna gelirsek, bir adım daha yukarı çıkıldığını söyleyebiliriz. Esen rüzgarın sesi, sizi gerçekten üşütmeye yetecek cinsten. Tilkiden gelen ses tepkileri de çok iyi hazırlanmış.

Oynanış Dinamikleri

Oyunda en çok dikkatimizi çeken nokta kesinlikle fizik oldu. Kzın ağırlığı ve tilkinin hafifliği çok net olarak işlenmiş ve bir süre sonra hangisi ile nerelere tırmanabileceğinizi ve neler yapabileceğiniz hayal edebiliyorsunuz. Kontroller ise olabildiğince düzgün yapılmış. En azından bizim oynadığımız noktaya kadar herhangi bir sorun yaşamadık.

Yorum

Never Alone tatlı grafikleri, hoş seslendirmesi ve kaliteli hikaye anlatımı ile kesinlikle oynanmaya değer. Hele ki Playstation Plus üyesi iseniz hiç durmadan indirip bir deneyin. Limbo, Trine tarzı oyunları beğendiyseniz bu oyunu da beğeneceksinizdir. Zaten en fazla zaman kaybınız olur ki eğer ön yargısız oynarsanız beğeneceksinizdir.

İnceleme sonrasında kendi oynayışımızdan çektiğimiz 5 dakikalık oynanış videosunu da ekleyelim.

  • Zülküf

    Ps Plus sayesinde keşfettiğim bir oyun açıkcası her ay bu tarz oldukça eğelenceli oyunlar veriliyor ve parasının hakkını sonuna kadar veriyor diyebilirim.

  • best54

    İlginc bir oyuna benziyor videoda güzel anlatmış oyunu.

  • Filmyorumlari

    değişime gitti açıkcası evde yok ama cafe sahibi tanıdık diyimde yüklesin deniyelim 🙂