PAYLAŞ
Oculus Rift Tasarımı
Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik cihazları nedir? Ne zaman ortaya çıkmıştır ? 

Sanal gerçeklik cihazları, insanın gerçek dünyadan başka bir evren arama ihtiyacı, ve merakından dolayı ortaya çıkarılmış geçiş araçlarıdır. Sanal gerçeklik cihazları; her ne kadar 2013 yılında yoğun ilgi gören Oculus Rift ile hayatımızda büyük bir yer ediniş olsa da, aslında 1930 yıllarında Stanley G. Weinbaum’un yazmış olduğu Pygmalion’s Spectacles” kitabında adını duyurmaya başlamıştır.

“Sensorama”

İlk olarak ise 1962 yılında Morton Heilig tarafından geliştirmiş olduğu; görme, duyma,koklama ve dokunma duygularını barındıran Sensorama adlı makine olarak ortaya çıkmıştır. Günümüz 5D,10D ve üzeri sinema furyasının temelini oluşturmuş olan bu cihaz zamanda finansal desteği göremediği için rafa kaldırılan projeler arasında yer almıştır.

Sensorama
Sensorama

“Virtual Boy”

Çok eski geçmişe dayalı olmayan ve ilk üç boyutlu görüntü sağlayabilen taşınabilir oyun konsolu olma özelliği taşıyan bu ürün 21 Temmuz 1995 yılında Japon kullanıcıları ile buluştu. Nintendo ve Sega işbirliği ile geliştirilmiş olan bu ürün gerek uzun kullanımda kullanıcısını yorması, gerek pahalı olması sebebiyle piyasada ayakta duramadı.

Virtual Boy
Virtual Boy

Günümüz Sanal Gerçeklik Cihazları

Geçmişte bir çok denemeye maruz kalmış olan cihazlar her ne kadar tam olarak piyasaya tutulamasa da günümüzde oldukça ilgi görmelerinin nedenlerini; konforuna, basitliğine ve fiyatlarının alınabilir düzeyde olmasına borçlu olduğunu düşünüyoruz. Bir de doğru zaman olduğunu da eklememiz yanlış olmaz diye düşünüyorum. Teknolojinin hızına yetişemediğimiz bu günlerde firmaların biri biri ile yarışı hem sanal dünyaya bizi daha yakın hissettiriyor, hem de arzularımıza bir adım daha yaklaştırıyor. Sony, Samsung ve Carl Zeiss gibi firmaların da arasında bulunduğu sanal gerçeklik gözlük piyasasında 2013 yılında adından epeyce bahsettirmiş ve piyasayı tam anlamıyla çalkalamış olan aslında KickStarter projesi olarak ortaya çıkmış olan Oculus Rift başta oyun dünyası olmak üzere bir çok sektörü ele geçirecek gibi görünüyor.

Günümüz Sanal Gerçeklik Cihazları
Günümüz Sanal Gerçeklik Cihazları

Oculus Rift

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi KickStarter projesi olarak ortaya çıkmış olan Oculus Rift; ilk 4 saatte 250 bin dolar bağışa ulaşmış, 36 saat sonunda ise yaklaşık 2,5 milyon dolar bağış toplamayı başarmıştır. 300 dolar üzerinde bağış yapan destekçilerine ise geliştirici kiti ulaştıran Oculus, gelişimi için ve tanıtımı için ciddi adımlar atmış durumda. Geçtiğimiz 2014 yılının Mart ayında Oculus gelişimine daha fazla gözlemci kalamayan ve bir çok yeni girişimde Google ile yarış halinde olan Facebook, şirketi satın alarak bu alanda kullanıcılarına neler sunabileceği konusunda oldukça merak uyandırdı.

Oculus Rift
Oculus Rift

[reklam]
Oculus Rift Özellikleri

Hali hazırda geliştirme sürecinde olan gerçeklik makinemiz, göz bozukluğu olan kullanıcılarını düşünerek yanında gönderdiği mercekler ile miyopluk ve hipermetropluk durumuna göre lenslerini değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca kişinin kendine göre ekranı ileri geri hareket ettirebilme özelliği olan cihaz, renk ayarları, kafa ayarı ve ışık ayarları gibi birçok kişiselleştirilmiş özellikleri barındırmakta ve kendi profilinizi oluşturarak bu özelliklerin hatırlanabilme imkânını sunmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi aslında cihaz kişiye özel nitelikte bir ürün olup başkasının gereklik cihazımızı denemesi durumunda kendine göre ayarlamasını gerektirmektedir.

Cihazımızın ağırlığı yaklaşık olarak 370 g(kafaya takılan aparat kısmı) ağırlığa sahiptir. 1280px X 800px çözünürlüğe sahip 7 inç ekranıyla çözünürlük konusunda mevcut teknolojilere nazaran geri de kaldığını düşünsek de gelişme sürecinde olduğu göz önüne alınınca sonraki versiyonlarda bu özelliğinin gelişeceği mesajını da vermek isteriz. Yeri gelmişken; cihazımızın yeni versiyonunda yine 7 inç ekran bulunacağı fakat çözünürlük olarak 1080p kalitesini sunacak, 24 bit renk derinliğine sahip OLED ekran kullanılacağı varsayılmaktadır.

Sanal gerçeklik cihazımız aslında tam olarak bilgisayarınıza ikinci bir ekranmış gibi HDMI veya DVI ile bağlanmaktadır. Asıl tecrübeyi ve hazzı demo yazılımları ile tadabilecek olduğunuzu unutmayın.

Oculus Rift Tasarımı
Oculus Rift Tasarımı

 

Kullanıcı Deneyimleri

Özel bir etkinlikte deneme şansı bulduğumuz ürünümüz geliştirme ürünü olması göz önüne alarak estetik bir görünüm sunmasa da bize dünyadan bağınızı koparma konusunda yaptığı büyüleyici etki karşısında bu durumu tekrar göz ardı edebiliyoruz. Neredeyse herkesin aklına ilk olarak oyun platform aracı olarak gelse de biz deneyimimizi sanal tur olarak gerçekleştirdik. Bir firmanın yeni ofisini tanıtmak amacıyla geliştirmiş olduğu sanal tur yazılımı ile aklımıza bu cihazın daha farklı alanlara da entegre edilmeye çalışılacağı düşüncesi de yer aldı.

Her deneyimci gibi bizim de en çok sıkıntı çektiğimiz nokta uzun kullanımlarda baş dönmesi yapması ve sizi gerçek dünyadan soyutlamasından dolayı Oculus Rift’i çıkardıktan sonra beyninizin belli bir süre iki dünyayı birbirinden ayırma sıkıntısı çekme durumu ile karşılaştık.

Bir başka eksik nokta ise, cihazda henüz bir kulaklık veya hoparlör çıkışının bulunması sizi hala tam olarak sanal dünyaya adapte edememektedir. Bu eksikliğin de giderileceğini ümit ederek Oculus Rift deneyimini tadan kullanıcıların videoları ile konuyu sonlandırabiliriz.

 • Sezai Acıma

  İyice sanallaşan dünyada bu çeşit araçlar sanırsam bizi gerçek dünyadan alı koyma amacı taşıyor. Umarım 90’ların modasının yerini bu aletler almaz.

 • muhsin

  dezavantajları sağ olsun hiç de kullanasım kalmadı çünkü sağlığa çok zararlı

  • disqusbll

   evet sağlığa olan zararları çok büyük eksidir. sağlık her şeyden önce gelir

 • Can

  Herşey iyi güzelde eğer sağlık açısından zararlıysa çok kullanılacagını sanmam

 • Ayşe

  Webrazzi de çok sık haberlerini görüyordum oculusun ama tam olarak içeriğinden bahsetmiyorum yararlı bir yazı olmuş teşekkürler.

 • Cengiz Han

  Bu aleti bire bir denmeden karar vermek zor yani almanya expo da deneyen arkadaşım bana bire bir oyunun içinde olduğunu ve eğer bir yere oturmaz iseniz yüzde 90 düşme veya düşme hissi verdiğini söylemişti.