PAYLAŞ
Project ARA

Günümüzde cep telefonu teknolojisi, bilgisayar teknolojisine yetişmiş ve hatta popülerite olarak geçmiş durumda. Artık neredeyse hepimiz teknolojiyi cep telefonlarına oranla tartışıyoruz. Ancak cep telefonlarının tek kalıp olması, sırf işlemcisinin yavaş kalması veya RAM’in az gelmesi nedeniyle telefon değiştirmek zorunda kalmak çoğu kişinin zoruna gidiyor. Hatta bilgisayar dünyasından gelme kişilerin çoğu, keşke telefonlarda da toplama özelliği olsa diyordu. Ancak bu yakın zamana kadar hayalden ibaretti. Ancak her hayatımıza giren teknoloji gibi Google çılgınca bir proje ile hepimizi şaşkına çevirdi. Project ARA !

Öncelikle Project ARA nedir ondan bahsetmek gerekiyor. Çünkü teknolojiye telefonlarla adım atan nesil, eskiden yaptığımız bilgisayar parçalarını toplamayı bilemeyebiliyor. Project ARA bilgisayar toplamak ile aynı mantıkla çalışacak bir telefon konseptidir. Bir telefonu oluşturan temel parçalar modüler biçimde üretilecek ve herkes istediği parçayı, elindeki ana karta göre seçip kendi telefonunu yaratabilecek. Böylece hem firmaların belirlediği özelliklere uymak zorunda kalınmayacak, hemde sırf bir özelliğini beğenmediğimiz telefonu değiştirmek zorunda kalmayacak.

Project ARA

Konsept olarak herkesin aklına yatsada Google’ın önende çok zorlu bir yol var. Çünkü herşey sadece hayal edildiği gibi gitmiyor. Öncelikle telefon üretici firmaların baskısını yenmesi gerekiyor. Çünkü herzaman tek bir tasarı yapmak firmalar için çok daha kolay, zahmetsiz ve masrafsızdır. Ancak bu şekilde üretim yapmak firmaları çok zorlayacaktır.

Diğer yandan da yazılım kısmında sorun yaşanması büyük ihtimal. Çünkü hayalde istenilen parçayı alıp, kendi telefonumuzu modifiye etmek var. Ancak alınacak parçanın diğer parçalarla uyumlu olması, kendi aralarında haberleşebiliyor olmaı gerekiyor. Bu da yazılımcıların işini anormal düeyde zorlaştıracaktır.

Diğer yandan ise her parçası ayrı ayrı olması nedeniyle oluşacak telefon, tek para üretilecek aynı özellikteki modele göre en az 2 kat kalın olacaktır.

Ancak tüm bu sorunlara rağmen, eğer Google Project ARA konseptini gerçekten hayatımıza sokabilirse güzel bir alternatif olabilir. Yeni yayınlanan konsept tasarımlara göre de Google bu işte ısrarlı gibi. Bakalım önümüzdeki yıllarda gerçekten, parçaları değişebilen telefonlar görebilecek miyiz? Belkide bu yeni bir yol açıp, tüm telefonu üretemeyn firmalarında para kazanmasına yol açabilir veya yerli bir firmamızın dünya çapında tanınmasına yarayabilir.

 • özlem ata

  Parçalanmış telefon olurmu yani pc gibi telefon olmaz bence her parçası bir biri ile uyumlu olması zor gibi.

 • orhan aslan

  neyin kafasını yaşayıp nasıl bir hayal gücü ile hareket ediyorlar. izlemekteyiz…

 • disqusbll

  çıkış amacı mantıklı olan bir proje. ama şu an için imkansız gibi duruyor. sonuçta bilgisayar değil bu

 • Sezai Acıma

  Eğer bu proje gerçekleştirilirse ve hayata geçerse bu durumda bizleri teknoloji dolu günler bekliyor demektir. Bildiğin kasa toplar gibi telefon yapıyorsun. Bence harika bir olay.

  • Bilal

   aynen. ne kadar iyi bir şey yapabilirler bilemiyorum ama dört gözle bekliyorum