PAYLAŞ
Samsung ARTIK Platformu

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile beraber neredeyse hergün Nesnelerin İnterneti(IoT) kelimesini duymaya başladık. Peki nedir bu Nesnelerin İnterneti ?

■ Nesnelerin İnterneti Nedir ?

Nesenelerin interneti, ingilizce adıyla Internet of Things gelişen internetin tüm cihazları kapsamasını ve tüm ürünlerin network üzerinden kontrol edilip takip edilmesini amaçlayan bir konsepttir.

Bu konseptin çıkmasıyla berber aynı zamanda Single Board Computer konseptleri de çıkmaya başladı. Bunların en başında da kesinlikle Raspberry Pi geliyor. Eğer Raspberry Pi 2 incelememizi okumadıysanız sizi şuraya alalım.

Raspberry Pi 2 İnceleme

Şimdi de dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Samsung da bu akıma kapılarak ARTIK platformunu geliştiriciler için getiriyor. Peki Samsung ARTIK Platformu Nedir ?

■ Samsung ARTIK Platformu Nedir ?

Samsung tarafıdan yazılım geliştiricilerin kullanımına sunduğu, üzerinde işlemci RAM depolama birimi olan bir tek kart bilgisayar ailesidir.Şu anda 1, 5 ve 10 olmak üzere üç farklı kart hazırlanmış durumda.
[reklam]

■ ARTIK 1 Özellikleri

En düşük donanım konfirgasyonuna sahip model, 250MHz hızındaki çift çekirdek işlemci, 1MB RAM, 4MB depolama, 9 eksen hareket sensörü ve düşük enerji tüketimine sahip Bluetooth modülü üzerinde barındırıyor. Özellikleri itibari ile daha çok endüstriyel uygulamalarda kullanıma uygun gibi gözüküyor.

■ ARTIK 5 Özellikleri

Orta segmentteki üründe 1GHz hızındaki çift çekirdek işlemci, Mali 400 grafik işlemcisi, 512MB RAM ve 4GB depolama ile kullanım bekliyor

■ ARTIK 10 Özellikleri

Özellikleri itibari ile en güçlü model olan ARTIK 10, 8 çekirdekli işlemciyi barındırıyor. 4 adet 1.3GHz ve 4 adet 1GHz işemciden güç alıyor. 2GB RAM ve 16GB depolama da bizleri bekliyor.

Aşağıdaki videoyu da izleyerek kafanızda canlanmasını sağlayabilirsiniz. Samsung bu hamlesi ile bakalım nasıl bir geri dönüş kazanacak göreceğiz.

  • Mustafa

    Samsung’dan gelen her haber artık bir yenilik oluyor. Helal olsun Samsung.

  • http://www.sacmalizm.com/ IBRA

    ARTIK 10’u alıp kodlama işine giresim geldi, o derece.